Teknologjia

Irani rikthen Gmail-in, mban tė bllokuar YouTube-in

Bota Sot | 01.10.2012 12:14
Irani rikthen Gmail-in, mban të bllokuar YouTube-in

Autoritetet iraniane kanė rikthyer qasjen nė Gmail, njė javė pasi kanė bllokuar shėrbimin e dėrgesave online tė kompanisė Google.

Megjithatė, raportet nga Teherani thonė se zyrtarėt qeveritarė janė duke punuar pėr masa tė reja tė cėnsurės kundėr ueb-faqes sė videove, YouTube, po ashtu pronė e Google-it.

Irani ka bllokuar Gmail-in javėn e kaluar, duke iu pėrgjigjur fragmenteve tė njė filmi anti-islamik qė ka publikuar YouTube dhe qė kanė nxitur trazira vdekjeprurėse nė botėn myslimane.

Ndalesa ndaj Gmailit ka nxitur ankesat e pėrdoruesve.

Mohammad Reza Aghamiri, anėtar i Komitetit Mbikėqyrės tė Internetit, ka thėnė sot se autoritetet kanė hequr ndalesėn pėr Gmail-in, pasi kanė zgjidhur problemet teknike pėr tė ndarė YouTube-in dhe Gmail-in.

YouTube vazhdon tė mbetet i bllokuar nė Iran.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia