Teknologjia

Suedia, shteti mė i mirė nė botė pėr pėrdorim tė internetit

Bota Sot | 09.09.2012 13:08
Suedia, shteti më i mirë në botë për përdorim të internetit

Sipas njė raporti tė ri nga Fondacioni World Wide Web, qytetarėt dhe qeveria e Suedisė janė mė tė mirėt nė optimizimin e Uebit.

Shtetet e Bashkuara radhiten nė vendin e dytė, qė pėrcillen nga Britania e Madhe, Kanadaja dhe Finlanda.

Tunizia dhe Rusia ishin nė mesin e listės qė radhiti 61 shtete, duke marrė pozitat 30, respektivisht 31. Nė pjesėn e poshtme tė listės ishin Zimbabve dhe Jemeni.

Indeksi i Uebit ėshtė i pari qė krahason pėrdorimin, qasjen dhe ndikimin e internetit nė rreth 61 shtete nė mbarė botėn.

Rezultatet e raportit ishin paraqitur online gjatė ditės sė mėrkurė dhe nėse keni kohė, ju kėshillojmė qė t’i shihni. Ka mjaft tė dhėna brenda, por mund tė shihni se si shtetet e pėrdorin internetin nė forma tė ndryshme.

Pėr shembull, Shtetet e Bashkuara u radhitėn nė vendin e dytė sepse kishin njė numėr mė tė vogėl tė shtėpive pėr kokė banori qė kishte njė kompjuter personal nė krahasim me shtetet e shumta duke pėrfshirė Kanadanė, Japoninė, Irlandėn dhe Norvegjinė.

Nė anėn tjetėr, raporti gjeti qė qeveria e Shteteve tė Bashkuara bėn njė punė tė mirė bashkėpunimi pėr shpėrndarje tė informacioneve pėrgjatė Uebit dhe qė ka mjaft pėrmbajtje nė Ueb qė mund tė pėrdoret nga amerikanėt.

Fondacioni Word Wide Web ishte themeluar nga Tim Berners-Lee i cili shpiku Word Wide Webin nė vitin 1989. Ai e themeloi atė nė vitin 2009 pėr ta bėrė Uebin mė tė gatshėm dhe mė tė pėrdorshėm nga mė shumė njerėz nė botė.

Fondacioni thotė nė raport qė 60 pėr qind e popullsisė sė botės nuk kanė qasje nė Ueb.

Nė tė ardhmen, fondacioni shpreson tė pėrfshijė 100 shtete nė raportin e vet tė ardhshėm. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia