Shkëndija u dëmtua për një penallti

Më: 30 nëntor 2015 Në ora: 15:16

Derbi i xhiros së 16-të në Ligën e Parë të futbollit të Maqedonisë ka sjellë barazim 1:1 për Shkëndijën, që nuk arriti të fitojë Rabotniçkin në duelin e zhvilluar në Kërçovë. Pas fitores së mesjavës me Vardarin ekipi u duk jo komod në fillim të takimit, kur mysafirët shfaqeshin më të rrezikshëm. Në minutën e 13-të Shlëndija pretendoi një penalti pasi Ibraimiu ndal e faul në zonë, mirëpo arbitri tregoi loja të vazhdojë.

Ndryshim nuk pati deri në minutën e 20-të kur Petroviq kalon Bejtullain dhe plason saktë në rrjetën e Jovanovskit për epërsi 0:1 të miqve. Shkëndija humbi mundësi për të barazuar kur Bozhinovski kontrolloi tentimin Ibraimit, ndërsa në minutën e 34-t Jovanovski shpëton gol të pastërt kur ndali Cikarskin e dalë të vetmuar para tij.

Barazimi erdhi në minutën e 36-të kur pas një harkimi nga këndi, Bozhinovski ndal tentimin e Karlinjos, ndërsa topin e dëbuar e dërgon në rrjetë Besart Ibraimi për 1:1. Në vazhdim miqtë shpëtojnë pas një shansi të Ibraimit, ndërsa në fillim të pjesës së dytë goditja me kokë e Zhuniorit kalon skaj portës. Shkëndija vazhdoi të dominojë, mirëpo shanset e krijuara nuk u realizuan. Ibraimi kishte dy tentime të pasuksesshme nga gjuajtja e lirë, para se tentimi i Zhuniorit me kokë të kalojë skaj portës.

Në minutën e 72-të Zhunior shërben me top Kirovskin, goditja e të cilit ndalet nga Bozhinovski, ndërsa në minutën e 80-të Todorovski lëviz bukur dhe tenton portën, mirëpo topi shkon vetëm skaj shtyllës pingule. Në kushte kur mbetën të parealizuara raste të mira shënimi, në fund ekipi u desh të pajtohet me një pikë nga dueli me Rabotniçkin.

SHKËNDIJA-RABOTNIÇKI 1:1 (1:1)