Sporti

“Tour de France” nuk njeh fitues nga 1999-2005

Bota Sot | 26.10.2012 18:44
“Tour de France” nuk njeh fitues nga 1999-2005

Pėr garat e “Tour de France”, nga viti 1999 e deri nė 2005, nuk do tė figurojė asnjė emėr si fitues, njoftuan sot zyrtarė tė Unionit Botėror tė Ēiklizmit.

Ky mekanizėm, me bazė nė Gjenevė, tha se ky vendim ėshtė nė pajtim me organizatorėt e “Tour de France”, tė cilėt nuk duan qė t’i atribuojnė shtatė titujt e fituar Lance Armstrongut.

Atij iu morėn kėta tituj javėn e kaluar, pas skandalit tė dopingut.

Unioni i bėn thirrje Armstrongut qė t’i kthejė tė gjitha paratė qė i ka marrė pas fitores sė titujve.

Mė 10 tetor, Agjencia Amerikane kundėr-Dopingut publikoi njė raport, i cili thoshte se ēiklisti tani mė i pensionuar, Lance Armstrong, kishte qenė i pėrfshirė nė njė program qė ishte mė i “sofistikuari, mė profesionali dhe mė i sukseshmi nė historinė e sportit”.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti