Sporti

Juventus model pėr skuadrat tjera

Bota Sot | 26.10.2012 12:54
Juventus model për skuadrat tjera

“Objektivi i parė ishte tė ndryshonim shoqėrinė dhe skuadrėn. Nė 24 muaj kemi bėrė tė pamundurėn pėr tė rinovuar klubin, edhe pse kampionati qė fituam nuk duhet tė na bėjė tė harrojmė synimin kryesor qė kemi: tė fitojmė duke mbajtur njė ekujbilėr financiar qė ka prespektiva”.

Janė kėto fjalėt e presidentit tė Juventusit, Andrea Agnelli nė mbedhjen e aksionerėvė tė shoqėrisė bardhezi. Numri njė i kampionėve tė Seria A flet pėr klubin e tij, por edhe pėr sistemin qė mbizotėron nė futbollin italian, duke kėrkuar njė ndryshim rrėnjėsor tė tij.

“Shoqėria jonė ėshtė kampione e Italisė dhe falė aksionerėve tė tjerė. Edhe ‘Juventus Stadium’ mė nė fund u bė realitet pas 17 vitesh pėrpjekjesh. Ekipi ynė gjithmonė ėshtė treguar i gatshėm pėr tė bėrė ndryshime nė botėn e futbollit. Nuk kemi ndėrmend tė heqim dorė nga ky mision. Futbolli Italian duhet ndryshuar dhe ta ēojmė nė nivele europiane. Bota e futbollit po evoluon por nuk do tė presė Italinė”.

Agnelli ėshtė i bindur se nė tė ardhmen Juventus do tė jetė njė ndėr skuadrat mė tė dashura pėr fansat e futbollit, por gjithashtu 36-vjeēari theksoi se duhen bėrė ndryshime pasi futbolli nė Itali po pėson rėnie.

“Nuk kam dyshime tė madha sepse pas 20 vitesh do tė jemi ekipi mė i dashur. Juve do tė ketė akoma mė shumė tifozė dhe ngjyrat bardhezi do tė vazhdojnė tė mbizotėrojnė. Por tė gjithė ne duhet tė mendojmė se ku do tė jetė futbolli Italian pas disa vitesh. Shumė vende kanė pėrjetuar njė rėnie nė futboll por asnjė kaq shpejt sa nė vendin tonė. Futbolli ynė po bie me ritme tė shpejta dhe nuk mund tė shpejgohet vetėm me aryset ekonomike”.

Nė pėrfundim Agnelli theksoi se duhet bėrė njė revolucion total, duke filluar qė tek numri i skuadrave nė kampionat, nė sektorin e tė rinjėve dhe deri tek gjykata sportive pasi vetėm nė kėtė mėnyrė futbolli Italian do tė arrijė majat.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti