Shakhtar befason kampionin

Bota Sot | 23.10.2012 22:57 • Alban Lumi

Befasia mė e madhe e kėtij edicioni nė Ligėn e Kampionėve, Shakhtar Donetsk vazhdon tė shkėlqejė nė fazėn e grupeve. Pas barazimit nė udhėtim me Juven, ata mposhtėn kampionin nė fuqi, Chelsean, me rezultat 2:1. Nga fillimi i ndeshjes, ekipi ukrainas tregoi se luan pėr tri pikėt. Pas mbrojtjes sė dobėt tė mysafirėve, topi shkoi te Alex Teixeira, i cili paksa me fat kaloi skuadrėn e tij nė epėrsi (3’). Me epėrsi minimale tė vendasve u mbyll gjysmoja e parė. Shakhtare startuan mirė edhe gjysmėn e dytė tė lojės. Njė gabim tė Eden Hazard e shfrytėzoi Luiz Adriano, i cili pasoi te Fernandinho dhe braziliani e dyfishoi epėrsinė pas hatėt minutash tė pjesės sė dytė. Chelsea deri nė fund, vetėm arritėn tė shėnojnė golin e nderit, kur nė minutėn e 88-tė Oscar , regjistrohet nė listėn e realizatorėve.

Juve sėrish barazon

Juventusi ka mbetur pa fitore edhe nė ndeshjen e tretė tė Gripit E. Ata edhe pse ishin favorit absolut barazuan me Nordsjaelland 1:1. Vendasit krijuan avantazhin nė minutėn e 50-tė me anė tė Mikkel Beckmann, ndėrsa Mirko Vucinic e barazoi rezultatin (81’). Pas kėtij takimi Shakhtar, mbetėt lideri i vetėm me shtatė pikė, ndėrkaq Chelsea zbret nė pozitėn e dytė me 4 pikė. Juventsui edhe mė keq mbanė pozitėn e tretė, derisa danezėt falė barazimit t fundit regjistruan pikėn e vetme. Duket se ukrainasit do t’i prishin punė dy favoritėve, njėra prej tė cilės me gjasė do tė mbesin jashtė fazės sė tjetėr tė garės.

Shakhtar – Chelsea 2:1
Nordsjaelland – Juventus 1:1