Shaqiri me Bayernin rigjejnė fitoren – mposhtin Lillen nė Francė

Bota Sot | 23.10.2012 22:40 • Alban Lumi
Shaqiri me Bayernin rigjejnë fitoren – mposhtin Lillen në Francë

Bayern Munchen, pas humbjes befasuese nė xhiron e kaluar tė Ligės sė Kampionėve, rikthehet fuqishėm duke i mundur francezėt e Lilles nė shtėpinė kėsaj tė fundit. Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri u inkuadrua nė fillim tė pjesės sė dytė pėr tė lėnė edhe ai gjurmė nė kėtė takim. Nė takimin tjetėr tė Grupit F, Valencia demoloi BATE Borisovin nė udhėtim.

Bayern Munchen ka lėnė pas humbjen qė pėsoi nga BATE Borisov, pėr tė shėnuar fitore tė rėndėsishme nė udhėtim, ndaj skuadrės sė Lilles nė Francė. Gjermanėt kaluan nė avantazh qė nė minutėn e 20-tė, kur pėrfaqėsuesi i Gjermanisė, Tomas Muller sjellė nė minutėn e20-tė, shndėrron nė gol gjuajtjen nga pika e bardhė. Mė parė nė zonė tė rreptėsisė nė mėnyrė tė palejuar u ndal kapiteni, Lahm nga futbollisti vendas, Digne. Gjyqtari pasi u hamend paksa, me tė drejt akordoi goditjen mė tė rėndė nė futboll. Futbollisti shqiptar, Xherdan Shaqiri, takimit ia nisi nga bankina, ndėrkaq qė u inkuadrua nė lojė me tė filluar gjysmoja e dytė. Ai u inkuadrua nė vend tė francezit, Franck Ribery. Bayerni edhe nė kėtė takim u parait pa yllin holandez, Arjen Robben, i cili vazhdon tė vuajė nga lėndimi. Pas kėsaj fitore, bavarezėt arrin pikėn e gjashtė nė Grupin F, ndėrkaq Lille mbetėt skuadra mė zhgėnjyese duke mos marr sė paku njė pikė.

Valenica “poshtėron” Bate Borisovin

Spanjollėt e Valencias befasuan nė ndeshjet e tretė tė Grupit F. Ata deklasuan BATE Borisovin, duke mposhtur me rezultat bindės, 3:0, edhe pse luajtėn nė shtėpinė e kėsaj tė fundit.
BATE Borisv u duk se ėshtė shndėrruar nė favoritin kryesor pėr tė kaluar grupin. Pas fitores nė xhiron e kaluar, ndaj Bayern Munchenit. Por ata zhgėnjyen tėrėsisht. Nė ndeshjen e dytė me radhė para adhuruesve tė tyre pėsuan debakėl nga Valencia. Spanjollėt e pėrmbyllėn takimin me shifra tė frikshme, 3:0. Soldado nga penalltia nė minutėn e 45-tė, pėr t’i dhėnė qetėsinė duhur spanjollėve nė pjesėn e dytė. Edhe nė 45 minutat e dyta, Valencia ishte mė e rrezikshme, ku realizuan edhe dy herė. Ishte i njėjti futbollist, Soldado, ai cili kompletoi edhe het-trikun e tij me golat e minutės sė 55-tė pėrkatėsisht 69-tė. Pas kėsaj fitore, situata nė Grupin F, bėhet edhe mė e paqartė, pasi Bayerni me fitore sikurse edhe Valencia shtuan numrin pikėve nė gjashtė sa kishte edhe BATE. Ndėrkaq Lille mbetėt skuadra mė e pashpresė por me gjasa teorike nėse kėndellet nė tri ndeshjet fundit pėr tė kaluar mė tej.

Lille - Bayern Munchen 0:1
BATE – Valencia 0:3