Sporti

Tjetėr rekord i Lionel Messit

Bota Sot | 21.10.2012 17:23
Tjetër rekord i Lionel Messit

Lionel Messi theu njė tjetėr rekord dhe tani i mbeten vetėm vetėm pak tė tjerė. Me tregolėshin e shėnuar nė Riazor kundėr Deportivo La Korunjės , argjentinasi pėrmirėsoi rregjistrin e tij tė finalizimeve nė njė vit kalendarik. Nė 2012 ka ėshnėuar as mė pak e as mė shumė se 71 gola, njė mė tepėr se nė 2010, por me diferencėn e konsiderushme se tani jemi vetėm pak ditė nga mesi I tetorit. Ky vit ėshtė padyshim mė I miri pėr tė.

Por nuk mbaron kėtu , flitet shpesh se cili ėshtė futbollisti mė I mirė I historisė, nė kėtė kėndvėshtirm njė nga pikat e forta tė Pele ėshtė numri I tij I lartė I finalizimeve me mė tepėr se 1000 gola gjatė karrierrės, por nėse I hedhim njė sy statistikave shohim se nė njė vit kalendarik rekordi I Pele ėshtė me 75 gola tė shėnuar nė vitin e largėt 1959, kur natyrisht luhej me tė tjera skema e tjetėr mbrojtje. Pele nė atė vit shėnoi 66 gola me fanelėn e Santos dhe 9 mė atė tė Brazilit. Sot Lionel Messi me 59 gola tė shėnuar me Barcelonėn dhe 12 me Argjentinėn ėshtė vetėm katėr gola larg rekordit tė O’Rei.

Sulmuesi blaugrana ka shėnuar 15 gola kėtė sezon, 11 nė La Liga ku ėshtė kryegolashėnuesi I turneut, njė kuriozitet tė 11 janė tė shpėrndarė nė katėr dy golėsha kundėr Societad, Osasuna , getafes dhe Real Madrid dhe tregolėshi I fundit ndaj Deportivos. Para ndeshjes nė Riazor pati spekulime se nė Korunja Messi do tė mungonte pasi vinte pas njė udhėtimi tė gjatė dhe dy ndeshjeve tė luajtura me kombėtaren, por Messi nuk pushoi, tani lufton vetėm me rekordet dhe ka shansin qė me pesė gola tė tjerė nė fund tė dhjetorit ta lėrė pas dhe mbretin Pele.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti