Sporti

Bjellorusia i prish punė Shqipėrisė U-19

Bota Sot | 17.10.2012 20:46
Bjellorusia i prish punë Shqipërisë U-19

Kombėtarja e Shqipėrisė deri nė 19 vjeē ka humbur nė takimin mė tė rėndėsishme kundėr Bjellorusisė, duke dėshtuar nė objektivin pėr tė kualifikuar pėr nė elitė round. Skuadra e drejtuar nga Foto Strakosha, vinte nė kėtė takim me moralin e lartė tė njė fitoreje spektakolare kundėr Belgjikės, por edhe me njė mungesė tė rėndėsishme si ajo e Kabashit. 45 minutat e para janė mbyllur nė barazim 0:0, por lajmet pėr njė fitore tė Belgjikės ndaj Italisė, detyronin kuqezinjtė tanė tė kėrkonin detyrimisht fitoren. Kjo ngarkesė psikologjike ka pasuar njė fraksion tė dytė loje me disa gabime, qė kulmojnė me njė 11m tė shkaktuar nė minutėn e 61 dhe tė kthyer nė gol nga Belyavski. Njė dritė shprese vjen pas 7 minutash kur Karpovich largohet nme karton tė kuq, por goli kėrkohet nė mėnyrė tė gabuar dhe hapėsirat e lėna nė prapavijė shfrytėzohen nga kundėrshtari, qė nė minutėn e 76 do tė dyfisojė rezultatin me Komarov.
Nė rezultatin 0:2 ndeshja duket e pashpresė, madje do tė mbetet e tillė edhe kur miqtė mbeten me 9 lojtarė pas njė tjetėr kartoni tė kuq, pėr Shestilovski. Pavarėsisht se deri nė fund janė edhe 15 minuta pėr tė luajtur epėrsia e krijuar nuk shfrytėzohet dhe rezultati final fiksohet nė shifrat Shqipėria 0 dhe Bjellorusia 2, qė gjithsesi nuk u mjaftoi miqve pėr tė kualifikuar pasi rezultati nė takimin tjetėr Belgjikė-Itali 2-1 i kalon tė dyja ekipet pėr nė elite round. Ndėrkohė humbja e kuqezinjve tanė nė kėtė ndeshje mund tė konsiderohet njė dėshtim, por nė tė tilla nivele nuk ėshtė rezultati primar, por evidentimi i lojtarėve qė mund tė na shėrbejnė nė tė ardhmen dhe realisht nė skuadrėn e drejtuar nga Strakosha kishte tė paktėn 3-4 futbollistė qė me shumė mundėsi do tė na pėrfaqėsojnė sė shpejti nė kombėtaren A.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti