Sporti

Xavi: Mou te Barca nuk “pi ujė”

Bota Sot | 14.10.2012 15:47
Xavi: Mou te Barca nuk “pi ujë”

Mjaftoi vetėm njė El Clasico pėr tė ndezur shkėndijat e rivalitetit mes Barcelonės dhe Realit tė Madridit. Njė javė pas sfidės sė “Camp Nou”, polemikat nė aksin Barcelonė-Madrid janė bėrė tė zakonshme, dhe pas thumbimeve nė Mourinhos pėr Mesin dhe katalanasit, vijnė tashmė ngacmimet nga kampi blaugrana ndaj trajnerit Los Blancos, qė kėtė herė kanė pėr protagonist, Xavi Hernandez. Mesfushori i Barcės, nė njė intervistė pėr mediat katalanase ka folur pėr pozicionin e Mesit brenda dhomave tė zhveshjes, pėr marrdhėniet me trajnerin Vilanova dhe pėr ironitė e Jose Mourinho.

“Nė skuadrėn e Barcelonės nuk ėshtė Mesi qė komandon, pėrkundrazi ai ėshtė personi mė i qetė dhe mė i komunikueshėm. Mesi ėshtė njė njeri I jashtėzakonshėm. Pėr mua ai ėshtė mė i miri nė historinė e futbollit. Ai ėshtė shumė I thjeshtė kur luan, dhe krahasuar me Ronaldon ėshtė shumė mė tepėr argėtues”.

Njė pėrgjigje e shkurt dhe e qartė pėr teknikun e madrilenėve por dhe pėr Zllatan Ibrahimovic, qė kishin aluduar se ėshtė argjentinasi ai qė bėn ligjin nė dhomat e zhveshjes sė katalanasve. por mesfushori nuk ndalet me kaq, por thumbon Mourinho-n dhe pėr lojėn qė ai aplikon te los blancos duke theksuar se filozofia e futbollit tė tij nuk do ta bėjė kurrė mė tė mirin nė botė.

“Mourinho nuk do tė puthte me lojėn e tij te Barca. Kam simpati pėr tė sepse ka punuar kėtu tre vjet si asistent por futbolli I tij nuk ėshtė ai qė kėrkohet te katalanasit. Ai aplikon njė futboll spekullativ dhe pėr kėtė arsye nuk do tė arrijė tė jetė kurrė pjesė e historisė”.

Xavi krahasoi dhe Tito Vilanovėn me Guardiolėn duke pranuar se kanė pak diferenca mes tyre dhe pse Pep mbetet I vecantė pėr tė.

“Nuk dua t’i heq asnjė meritė Titos por Guardiolės i detyrohem shumė sepse mė ka pėrmirėsuar nė planin futbollistik. Sigurisht qė Vilanova dhe Pep kanė pak ndryshime me njėri-tjetrin. Nė aspektin taktik janė pothuajse tė ngjashėm, vetėm se Guardiola ishte mė I afėrt nė stėrvitje ndėrsa Tito ruan mė shumė distancė por gjithsesi arrin tė transmetojė shumė mirė idetė e tij nė kėtė mėnyrė”.

Xavi aktualisht gjendet i grumbulluar me kombėtaren spanjolle, e cila tė martėn do tė luajė me Francėn pėr eliminatoret e Brazil 2014.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti