Sporti

Shaqiri me mendje te Kosova

Bota Sot | 12.10.2012 14:13 • Alban Lumi
Shaqiri me mendje te Kosova

Futbollisti shqiptar, Xherdan Shaqiri, edhe pse aktivizohet me pėrfaqėsuesen e Zvicrės dhe ėshtė bėrė pjesė e gjigantit gjerman, Bayern Munchen, nė asnjė moment nuk e harron vendlindjen e tij. Ai sė fundi ka thėnė se e shqetėson fakti qė futbolli i Kosovės ende ka mbetur i izoluar.

Shaqiri ka thėnė se futbollin e Kosovės e pret njė rrugė tė gjatė deri nė thyerjen izolimit “Kosova e ka njė rrugė tė gjatė para saj derisa tė ketė kombėtaren e futbollit. Unė shpresoj qė kjo tė ndodhė, pėr kėtė arsye edhe kam nėnshkruar qė Kosova sė shpejti tė mund tė luajė ndeshje ndėrkombėtare miqėsore”, ka thėnė Shaqiri, nė njė intervistė pėr Berner Zeitung. Megjithatė Shaqiri nuk ėshtė prononcuar nėse do ta linte Zvicrėn pėr Kosovėn . “Ėshtė e qartė se unė jam i preokupuar me kėtė temė. Por, unė luaj pėr Zvicrėn dhe ndjehem shumė mirė nė pėrfaqėsuesen zvicerane. Ndėrkaq, rrėnjėt e mia janė nė Kosovė dhe ato nuk do t`i harroj kurrė”, ka theksuar ai. Mė pas Shaqiri tregon edhe detaje se si e admirojnė bashkėkombėsit e tij. “Njerėzit atje mė duan. Ata janė jashtėzakonisht krenarė qė njėri nga ata luan pėr Bayernin. Sė fundmi, gjatė verės sė kaluar, kur isha nė Kosovė, mė ėshtė dashur tė fshihem, me syze dielli, me kapele etj. Vetėm nė aeroplan mė njohėn”, ka theksuar “Xhuxhi Magjik”, i cili ėhstė i lindur nė Zhegėr tė Gjilanit.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

eu kadal niti mos e shti te gjith mergaten ne nje thes se nuk jane te gjith njesoj,sa per ilustrim kur ke me ndihmue kosoven si financiarisht ashtu edhe me njerez per lufte kjo mergata e asimiluar simbas teje ke ne radhet e para per gjithqka edhe kete na mergata jemi ata shqipetaret e vertet se sa per juve si qiftin ton qe po te garantoj qe ti kurr nuk ke ber diqka per kosove po tash je ka leh si nje minuk se me ti jap ty dikush prej diaspore nja 20 euro ti tane diten i rrin tu ja livrit bishtin andaj ki kujdes qka shkruan se pari mendo e pastaj me argumente mundohu me e argumentue

besim @ 12/10/2012 18:08

Jo kurre! Mendjen se ka te Kosova asnje mergimtare!Rrene eshte!! Ky zoteriu, mendjen e ka ta paraja! Ky eshte i asimiluar si e gjithe mergata, mos na informoni per ta, jane te humbur, merruni me lojtaret brenda ne Kosove, ata jane te Kosoves, ata jane vertet Shqiptare!

NITI @ 12/10/2012 15:56