Sporti

Tare: Meritat pėr sukses i takojnė tė gjithėve

Bota Sot | 12.10.2012 13:37 • Alban Lumi
Tare: Meritat për sukses i takojnë të gjithëve

Ish kapiteni i kombėtares shqiptare, Igli Tare, i cili pasi vari kėpucėt nė gozhdė, vazhdoi me zejen e drejtorit sportiv, vlerėsohet si mė i merituari pėr sukseset e skuadrės nė kėtė fillim stinori.

Por Tare ėshtė treguar mjaft modest, pasi ka refuzuar t’i marrė meritat, pėr momentet pozitive qė po kalon Lazio kėtė sezon. Pas shtatė javėsh, lacialėt kanė konkretizuar pesė fitore, duke i qėndruar pranė dy tė parėve nė renditje, Juventusit dhe Napolit. Pikėrisht futbollistėt qė i solli Tare si Kloses, qė shėnon vazhdimisht, e Hernanes nė formė, e bėjnė skuadrėn mė konkurruese. Kjo skuadėr tani vėrtet paraqitet si ekip i mirė, qė funksionon pėr mrekulli. “Nuk ėshtė njė ēėshtje individualėsh, sepse nėse njė skuadėr bėhet orkestėr, me tė gjithė interpretuesit qė veprojnė nė perfeksion, atėherė gjithēka transformohet nė njė kėnaqėsi tė madhe”, ka thėnė Tare pėr ‘Leggo’. Mė pas ish sulmuesi shqiptar, e ka falėnderuar presidentin e klubit, Claudio Lotito, i cili e ka ndihmuar nė profesionin e drejtorit sportiv, pasi e mbylli karrierėn si futbollist, vite mė parė. “Presidenti ka besuar gjithmonė nė mua, kundėr gjithēkaje dhe tė gjithėve. Kjo mė ka ndihmuar shumė sepse, kur duhet tė punosh nė njė vend tė vėshtirė si Roma, nėse e ke besimin e klubit, shkon pėrpara nė rrugėn tėnde pa i dėgjuar shumė kritikat”, vazhdoi Tare. Ai mė pas ka shtuar :“Lazio duhet ta konfirmojmė se sa tė mirė jemi, duke vazhduar nė kėtė rrugė. Duhet tė qėndrojmė me kėmbėt nė tokė, pasi kampionati ėshtė i ekuilibruar. Ne duam ta shijojmė ditėn, duke menduar lojė pas loje, pa ėndėrruar shumė”, pėrfundoi Tare.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti