Sporti

Nis Euroliga

Bota Sot | 12.10.2012 13:10
Nis Euroliga

Cska e Moskės e nisi me njė fitore tė vuajtur aventurėn e saj nė Euroligėn e basketbollit, ku arriti tė triumfojė pas njė ndeshje spektakolare 75-73 ndaj lituanezėve tė Lietuvos Rytas. Skuadra moskovite zgjidhi vetėm nė fund takimin e saj, pavarsisht se arriti tė kishte njė start perfekte duke cuar rezultatin deri nė 15-5 nė favor tė saj, aq sa dhe dy periodat e para I mbylli me njė avantazh prej 9 pikėsh me lituanezėt. Kėta tė fundit u rikthyen nė lojė nė periodėn e tretė, ndėrsa nė pjesėn e fundit tė lojės falė tre pikėshave tė Nedovic, Katelinas dhe Blums arritėn tė kryesojnė dhe ndeshjen pėrpara se gjashtė pikė nga Sonny Weems nė 69 sekonda e fundit tė lojės i dha fitoren 75-73 nėnkampionėve tė Evropės.

Njė fillim tė jashtėzakonshėm regjistroi dhe skuadra e Zalgiris Kaunas qė mundi me 28 pikė diferencė Cedevita Zagreb me rezultatin 90-62, ku njeriu ndeshje ishte Paulius Jankunas me 20 pikė. Fitore bindėse arriti dhe skuadra debutuese e Elan Chalon-Sur-Saone qė mundi 81-74 kampionėt polak tė Asseco Prokom Gdynia. Kampionėt nė fuqi tė Olimpiakosit gjithashtu i bėnė gjėrat mirė nė sfidėn e tyre tė parė nė grup pasi mundėn 85-81 nė Peace and Friendship Stadium spanjollėt e Caja Laboral. Decisive nė kėtė ndeshje rezultoi perioda e tretė ku Georgios Printezis shėnoi 7 pikė pėr njė rezultat 16-1 pėr grekėt nė kėtė pjesė. Mund tė buzėqeshi dhe Fenerbahce Ulker dhe Maccabi Elektra qė mundėn respektivisht 92-80 Khimki Moskė dhe 85-80 Unicaja Malaga.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti