Sporti

Gil Marin: Me Falcaon pėrfituam edhe financiarisht

Bota Sot | 09.10.2012 22:16
Gil Marin: Me Falcaon përfituam edhe financiarisht

40 milionė euro tė shpenzuara nga Atletiko Madridi nė verė tė 2011 pėr sulmuesin kolumbian Radamel Falkao rezultuan njė investim i sigurt. Njė vit pas transfertės mė tė shtrenjtė nė historinė e klubit madrilčne, bilanci del mė shumė se pozitiv. Atletiko arriti tė triumfonte falė edhe kontributit tė madh tė 25 vjecarit Ligėn e Europės dhe Superkupėn e Europės, duke sjellė pėrfitime tė mėdha nė arkėn e klubit, por aseti mė i vyer ėshtė pikėrisht Radamel Falkao, I cili po krahasohet me Lionel Mesin dhe Kristiano Ronaldon dhe kėtė e vėrtetojnė shifrat: 8 gola kėtė sezon nė La Liga, po aq sa dy lojtarėt mė tė mirė nė botė qė luajnė me Barcelonėn dhe Realin e Madridit. Cmimi I kartonit tė kolumbianit ka arritur shifrėn 60 milionė euro, shumė e mjaftueshme, sipas Miguel Įngel Gil Marķn, anėtarit tė bordit drejtues tė Atletiko Madridit, pėr tė zgjidhur tė gjitha problemet financiare tė skuadrės. Sipas tij, Falkao ėshtė njė futbollist qė do ta dėshironte cdo trajner, por nėse skuadra qė drejtohet nga Simeone nuk arrin tė sigurojė pjesėmarrjen nė Champions sezonin e ardhshėm, shitja e Falkaos do tė jetė detyrim, pasi kuqebardhėt nuk do tė mund t’ia paguajnė njė rrogė tė lartė kolumbianit.

Gil Marin thurri elozhe edhe pėr Diego Simeonėn, mbėrritjen e tė cilit nė Madrid e konsideroi si bekim. Pėr trajnerin argjentinas, nė fakt ka zėra se mund tė zėvendėsojė Zhoze Mourinjon te Reali, por vetė tekniku I Atletikos e hodhi poshtė kėtė mundėsi.

“Nuk do ta drejtojė kurrė Realin. Mund tė mė konsideroni si tė cmendur por unė nė futboll bėj gjithmonė atė qė ndiej. Kam njė kontratė me Atletikon tė cilėn dua tė respektoj deri nė fund.”

Sa I pėrket tė ardhmes sė Falkaos, Simeone tha se kolumbiani nuk jeton me tė ardhmen, por me tėcomments powered by Disqus
Tjera nga Sporti