Sporti

Kurdisjet e futbollit italian shkruhen nė libėr - “Football Clan”

Bota Sot | 09.10.2012 22:11
Kurdisjet e futbollit italian shkruhen në libër - “Football Clan”

“Football Clan” ėshtė titulli i librit qė rrėfen aferat e pista tė njė prej kampionateve mė tė ndjekura nė botė ashtu sic mund tė konsiderohet fare mirė Seria A dhe qė do tė trondisė me siguri futbollin nė Itali.

Autori i librit ėshtė Raffaele Cantone, ish-prokuror i antimafias sė Napolit dhe Gianluca Di Feos, gazetar i njohur nė shtetin fqinj. Ky libėr rrėfen gjenezėn e joshjes sė botės sė mafias pėr sportin si dhe Botėrorin e aq shumė tė pėrfolur tė vitit 1978 i cili u zhvillua nė Argjentinė, dhe kur flitet pėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme nuk mund tė lėsh pa pėrmendur Diego Armando Maradonėn, yllin argjentinas i cili shpesh ėshtė pėrfolur edhe pėr lidhje me botėn e krimit.

Libri flet gjithashtu pėr vizitėn e Mario Balotellit nė lagjet e varfėra tė Napolit, nėn shoqėrinė e eksponentėve tė Kamorrės, miqėsitė e dyshimta tė Fabio Cannavaros dhe sigurisht pėr pasionin pėrsa i pėrket basteve sportive. Njė hapėsirė e konsiderueshme i kushtohet edhe dėshirės qė bota e mafias ka pėr tė blerė aksione nė klubet mė tė njohura nė Serinė A, nė mėnyrė qė tė bėhen pjesė e futbollit madje duke tentuar arritjen e qėllimit edhe duke shtėnė me armė, pėr tė treguar kėshtu focėn e tyre nėn zhurmėn e kallashnikovėve.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti