Sporti

Messi, Ronaldo apo Neymar? Flet Pele

Bota Sot | 04.10.2012 17:26
Messi, Ronaldo apo Neymar? Flet Pele

Nėse flitet pėr futbollistin mė tė mirė nė botė, natyrisht qė duhet marrė mendimi edhe i atij qė njihet si mbreti i kėsaj loje Pele. Braziliani i famshėm ka folur pėr tė ardhmen e Neymar nė njė intervistė tė gjatė pėr “Fox Sport” por edhe pėr krahasimet me Leo Messi qė sipas Peles vazhdon tė mbetet mė i miri.

“Teknikisht Neymar disponon mė shumė alternative se Messi. Luan nga e majta, nga e djathta godet topin me tė dyja kėmbėt dhe luan mirė gjithashtu me kokė. Messi ka mė shumė eksperiencė dhe ėshtė mė i shpejtė nė aksionet e tij sulmues. Tė dy janė futbollistė tė mėdhenj”.

Pele foli gjithashtu edhe pėr duelizmin Messi – Ronaldo qė vazhdon tė mbetet njė nga temat mė tė preferuara tė mediave.

“Sot futbollistėt janė shumė tė ndryshėm nga njėri tjetri. Messi dhe Ronaldo janė njė shėmbull i tillė. Loja e tyre ėshtė e ndryshme nė tė gjitha aspektet Ronaldo nė njė farė mėnyre ėshtė mė shumė sulmues dhe prandaj shpallet golashėnues ashtu si kohė mė parė braziliani Vava. Messi niset mė shumė nga prapa por me tė nuk ka krahasime. Pak kohė mė parė ishte Zidane pasi ishte mė i kompletuari, ashtu sic kanė qėnė Cruyyf, Beckenbauer, George Best, Didi, Vava etj aktualisht ėshtė Messi. Nėse do tė zgjidhja njė skuadėr pėr tė luajtur tani? Barcelona pa dyshim. Gjithcka ėshtė mė e lehtė aty”.

Mė pas diskutimi shkon tek braziliani Neymar dhe e ardhmja e tij qė sipas peles duhet tė jetė nė vėnde si Spanja, Hollanda apo Franca.

“Jam dakort qė Neymar duhet tė transferohet nė Europė. Vitin e kaluar agjenti i tij foli me babain e Neymar pėr njė propozim nga Anglia. Kur e mora vesh njė gjė tė tillė shkova dhe bisedova me ta duke i sygjeruar se pėr momentin futbolli anglez ishte shumė i vėshtirė pėr Neymar qė ėshtė njė futbollist i shkėlqyer por jo fizik. Pėr Neymar apo cdo futbollist tė tillė ėshtė mirė tė luajnė nė Spanjė Hollandė apo Francė. Nė Angli dhe Gjermani markimet dhe mbrojtjet janė shumė tė vėshtira”.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti