Sporti

Tė varfėr nė merkato, por me futboll tė bukur

Bota Sot | 04.10.2012 17:13
Të varfër në merkato, por me futboll të bukur

Merkatoja ishte e varfėr pothujase pėr tė gjithė. Borxhet rėndojnė dhe pagat e larta shpesh u bėnė pengesė e madhe. Megjithatė skuadrat spanjolle nuk harruan se si mund tė fitohet, por edhe se sit ė luash bukur. Nė javėn e dytė tė Champions, 4 fitore nė 4 ndeshje 11 gola tė shėnuar dhe 1 i pėsuar. Nė javėn e parė 3 suksese pėr Realin, Barcėn dhe Malagan plus humbjen e Valencias ndaj Bayern Munich. Dy turne, 7 fitore, 21 gola tė realizuar dhe 7 tė pėsuar. Malaga padyshim ėshtė rasti mė flagrant nėse marrim parasysh edhe turnin paraeleminator ku kaloi me shumė lehtėsi Panathinaikosin.

Skuadra e trajnerit Pellegrini akoma nuk ka pėsuar gol nė 4 ndeshjet e Champions League. Premiot e Uefas qė janė ngrirė deri sa Malaga tė zbardhė tė gjitha burimet financiare, njė situatė financiare e denjė pėr skuadra qė luftojnė pėr mbijetesė, kursime dhe njė rėnie vertikale por edhe entuziazmi i admirueshėm i tifozėve dhe qetėsia olimpike e Pellegrinit dhe futbollistėve tė tij. Njė dopio 3 – 0 njėra ndaj Zenitit skuadrės qė nė njė mbasdite shpenzoi 90 milion euro pėr Hulk e Ėitsel dhe tjetra ndaj superfuqisė belge Anderlecht. Testi i radhės ėshtė ndaj Milanit mė 24 tetor nė Rosaleda. Valencia ka bėrė detyrėn, njė humbje e pritshme nė Bavari nga Bayern dhe njė fitore nė shtėpi ndj Lille.

Tani sfida e dyfishtė me surprizėn Bate Borisov, e para nė Bjellorusi ajo qė do tė japė masat reale tė ambicieve tė skuadrės sė Pellegrinos. Nga 2 tė mėdhat e Spanjės paiteshin tė vinin 4 fitore dhe ashtu ndodhi. Me shumė mundim nė javėn e parė ku si katalanasit ashtu edhe madrilenėt me tė njėjtin rezultat 3 me 2 respektivisht ndaj Spartakut tė Moskės dhe Manchester Cityt qė u pasun me fitoret nė javėn e dytė ndaj Ajaxit dhe Benfikės duke i paraprire klasikes tė sė dielsė nė Kamp Nou.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti