Sporti

Reali kėrkon shpėtim nė derbi

Bota Sot | 23.09.2012 12:49
Reali kërkon shpëtim në derbi

Me vetėm njė fitore nė katėr javė dhe -11 pikė nga Barcelona kryesuese, Reali i Madridit nuk ka rrugė tjetėr pėrvecse tė fitojė nė Vajekas ndaj Rajos.

Nė derbin e vogėl tė kryeqytetit, los blankos kėrkojnė tė tregojnė tė njėjtin karakter tė shfaqur dhe ndaj Mancester Sitit nė Champions, pėr tė zbutur disi ajrin e rėndė qė thithet kėto ditė nė shtėpinė e kampionėve tė Primeras.

Me el klasikon, dy javė larg, Reali do tė provojė tė nisė serinė e fitoreve dhe ndaj Murinjo mednohet se do tė lėrė mėnjanė konfliktet e ditėve tė fundit duke rikthyer sėrish nė formacionin titullar, Sergio Ramos, si pėr tė treguar se lėnia e tij jashtė ishte ndaj anglezėve ishte thjesht pėr cėshtje taktike.

Pėrkrah Ramos, do tė luajė Pepe, ndėrsa nga krahėt titullar dhe Arbeloa dhe Marselo. Nė qendėr tė mesfushės do tė luajė dyshja e zakonshme, Alonso – Kedira me Esien qė kėtė herė pėrfundon nė stol, ndėrsa nė fazėn e avancuar tė mesfushės nuk ndryshon asgjė nga krahėt me Di Marian nė tė djathtė e Ronaldon nė tė majtė.

I vetmi rregullim I teknikut portugez ėsthė lėnia nė stol e Ozėll dhe besim sėrish nga minuta e parė pėr Luka Modric, qė bindi si zėvendėsues nė champions. Ndėrkohė qė nė sulm, Karim Benzema rikthehet titullar pas goli qė shėnoi nė mesjavėn evropiane, ndėrsa pėr Higuain ėshtė casti pėr tė qėndruar nė stol nė pritje tė mundėsisė sė tij.

Nė fund tė fundit nė kėtė pikė pėr realin, polemikat mė mirė tė lihen mėnjanė dhe tė mendohet pėr atė qė do tė prodhohet nė fushė. El klasiko po troket dhe tė tjera pikė minus nė renditje, do tė ishin njė vetvrasje pėr madrilenėt.comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti