Xhemajli shėnon nė Europa Ligė

Bota Sot | 20.09.2012 21:17 • Alban Lumi

Futbollisti shqiptar, Blerim Xhemajli ka shėnuar njėrin nga katėr golat e Napolit, nė fitoren e skuadrės italiane ndaj Stockholmit nė “San Paolo”, nė Evropa Ligė. Ai u inkuadrua nė minutėn e 56-tė, ndėrkaq futbollisti tjetėr shqiptar, Valon Behrami ishte titullarė. Granit Xhaka ėshtė inkuadruar nė pjesėn e dytė nė barazimin qė Monchengladbach e mori me AEL Limassol nė udhėtim.

Napoli ka demoluar skuadrėn suedeze tė Stockholmit nė kuadėr tė ndeshjeve tė para tė grupeve nė Europa Ligė, duke e mposhtur me rezultat bindės, 4:0. Eduardo Vargas ishte mė i merituari pėr fitoren e italianėve, ai realizoi tri golat e parė (6’, 46’ dhe 69’) ndėrkaq futbollisti shqiptar, me nėnshtetėsi zvicerane, Blerim Xhemajli, i cili u inkuadrua nė lojė nė minutėn e 56-tė, nė vend tė Marco Donadel vulosi epilogun e kėtij takimi nė minutėn e fundit tė kohės sė rregullt. Futbollisti tjetėr shqiptar i Zvicrės, Valon Behrami luajti nga minuta e parė nė kėtė pėrballje. Nė Grupin F, fitore nė shtėpi realizoi edhe Dnipro ndaj holandezėe tė PSV-sė, me rezultat 2:0.
Granit Xhaka u la nė stol nė fillim tė takimit, qė skuadra gjermane Monchengladbach e zhvilloi me udhėtim me AEL Limassolin nė udhėtim. Xhaka u inkuadrua me tė filluar gjysmoja e dytė, ndėrkaq ky takim pėrfundoi nė paqe, 0:0. Edhe takimi tjetėr i Grupit C, nė mes Fenerbahce dhe Marseille pėrfundoi pa fitues, 2:2.
Njė mori golash janė shėnuar nė takimin qė u zhvillua nė Bern, nė mes Young Boys dhe Liverpolit nė Grupin A. Kėtė takim e fitoi gjiganti anglez, me shifrat prej 5:3, ndėrkaq Udinese dhe Anji Makhachkala i ndanė pikėt, 1:1.