Sporti

Xhemajli shėnon nė Europa Ligė

Bota Sot | 20.09.2012 21:17 • Alban Lumi
Xhemajli shënon në Europa Ligë

Futbollisti shqiptar, Blerim Xhemajli ka shėnuar njėrin nga katėr golat e Napolit, nė fitoren e skuadrės italiane ndaj Stockholmit nė “San Paolo”, nė Evropa Ligė. Ai u inkuadrua nė minutėn e 56-tė, ndėrkaq futbollisti tjetėr shqiptar, Valon Behrami ishte titullarė. Granit Xhaka ėshtė inkuadruar nė pjesėn e dytė nė barazimin qė Monchengladbach e mori me AEL Limassol nė udhėtim.

Napoli ka demoluar skuadrėn suedeze tė Stockholmit nė kuadėr tė ndeshjeve tė para tė grupeve nė Europa Ligė, duke e mposhtur me rezultat bindės, 4:0. Eduardo Vargas ishte mė i merituari pėr fitoren e italianėve, ai realizoi tri golat e parė (6’, 46’ dhe 69’) ndėrkaq futbollisti shqiptar, me nėnshtetėsi zvicerane, Blerim Xhemajli, i cili u inkuadrua nė lojė nė minutėn e 56-tė, nė vend tė Marco Donadel vulosi epilogun e kėtij takimi nė minutėn e fundit tė kohės sė rregullt. Futbollisti tjetėr shqiptar i Zvicrės, Valon Behrami luajti nga minuta e parė nė kėtė pėrballje. Nė Grupin F, fitore nė shtėpi realizoi edhe Dnipro ndaj holandezėe tė PSV-sė, me rezultat 2:0.
Granit Xhaka u la nė stol nė fillim tė takimit, qė skuadra gjermane Monchengladbach e zhvilloi me udhėtim me AEL Limassolin nė udhėtim. Xhaka u inkuadrua me tė filluar gjysmoja e dytė, ndėrkaq ky takim pėrfundoi nė paqe, 0:0. Edhe takimi tjetėr i Grupit C, nė mes Fenerbahce dhe Marseille pėrfundoi pa fitues, 2:2.
Njė mori golash janė shėnuar nė takimin qė u zhvillua nė Bern, nė mes Young Boys dhe Liverpolit nė Grupin A. Kėtė takim e fitoi gjiganti anglez, me shifrat prej 5:3, ndėrkaq Udinese dhe Anji Makhachkala i ndanė pikėt, 1:1.

Grupi A

Udinese - Anji Makhachkala 1:1
Young Boys Bern - Liverpool 3:5

Grupi B

Hapoel Tel Aviv - Atletico Madrid 0:3
Viktoria Plzen - Academica Coimbra 3:1

Grupi C

AEL Limassol - Monchengladbach 0:0
Fenerbahce - Marseille 2:2

Grupi D

Bordeaux - Club Brugge 4:0
Maritimo - Newcastle U. 0:0

Grupi E

Copenhagen - Molde 2:1
Stuttgart - Steaua Bucuresti 2:2

Grupi F

Dnipro D'petrovsk - PSV Eindhoven 2:0
Napoli - AIK Stockholm 4:0


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti