Sporti

Granit Xhaka, letėr tifozėve: Mos bini pre e provokimeve tė Dukės, jam krenar si shqiptar!

Bota Sot | 17.09.2012 23:52
Granit Xhaka, letër tifozëve: Mos bini pre e provokimeve të Dukës, jam krenar si shqiptar!

“Marr shkas pėr t’ju drejtuar te gjithė sportdashėsve anembanė trojeve shqiptare me kėtė letėr tė hapur, pasi para dhe pas ndeshjes sė fundit, qė pėr fat tė keq isha kundėrshtar me skuadrėn e kombit tim, ėshtė hapur njė luftė e paprecedent kundėr personit tim dhe bashkėlojtarėve tė mi nga disa media tė veēuara sportive dhe opinioniste, por mė shumė nga vetė Z. Armando Duka, qė ėshtė edhe fajtori pėr humbjen e shumė talenteve kuqezi.

Pėr kėtė arsye mendova t’ju drejtohem me njė letėr tė hapur tė gjithėve ju, tė cilėt nuk e njihni tė vėrtetėn dhe historinė time.

Qė kur kam vendosur tė luaj futboll, pėr mua ka pasur vetėm njė ėndėrr dhe ideal: “pėrfaqėsimi i ngjyrave tė kombit tim”, do tė ishte dhe ėshtė ndėr dhe krenari pėr mua, ashtu si pėr ēdokėnd besoj, tė luaja krah bashkatdhetarėve tė mi e pėr mė tepėr pėr ATDHEUN tim, por mungesa e kontaktit dhe e kėrkesės e mė pas refuzimi i vazhdueshėm nga FSHF (paēka pėrpjekjeve tė panumėrta tė miat dhe familjes sime pėr tė veshur fanellėn kuq e zi), mė shtynė drejt skuadrės kombėtare tė Zvicrės, kėrkesat e secilės si pėr ironi nuk reshtnin.

Mė duhet tė theksoj dhe t’ia bėj tė ditur gjithkujt, e mbi tė gjithėve juve tifozė kuqezi, tė cilėt jeni mė besnikėt e kombėtares shqiptare, se unė dhe familja ime kemi dashur gjithmonė vetėm kombėtaren tonė, KOMBĖTAREN KUQ E ZI. Kemi qenė, jemi dhe do tė jemi pėrjetėsisht krenarė mbi prejardhjen tonė, e unė do tė vazhdoj tė lartėsoj emrin tim gjithmonė nė funksion tė ATDHEUT tim.

Kam dalė pėrherė ballėhapur dhe krenarė duke deklaruar prejardhjen time dhe do tė vazhdoj ta bėj deri nė fund tė jetės.

Shqipėria ka talente tė mėdha kudo nėpėr botė, dhe unė uroj me gjithė zemėr qė me ta mos tė ndodhi ajo qė ndodhi me mua, qė nė njė kohė kur unė kėrkohesha urgjent nga federata zvicerane, federata ime, e vendit tim, mė sprovonte duke mė vėnė pėrballė pengesave tėrėsisht tė panevojshme e mbi tė gjitha dashakeqe. I vendosur pėrballė refuzimit tė vetė dhe vetėm FSHF (as FIFA nuk ka qenė pengesė qė unė tė vishesha kuq e zi) dhe presionit pėr tė marrė njė vendim, mu desh tė vendosesha nė radhėt e kombėtares ku jam rritur dhe formuar, e megjithatė ju garantoj se nė ēdo ndeshje kam festuar kuq e zi dhe kam mbajtur krenar simbolet kombėtare.

Mbare populli shqiptar duhet tė dijė se unė Granit Xhaka, siē disa me akuzojnė tradhtar, jam biri i njė tė burgosuri politik, i cili vuajti nėpėr burgjet e Serbisė vetėm e vetėm tė bėhet Shqipėria etnike dhe s’iu tremb as burgut e as luftės kur ishte fjala pėr Shqipėrinė. Jam lindur, jam rritur e jam edukuar nga prindėrit e mi me frymėn e patriotizmit dhe me atdhedashurinė pėr kombin shqiptar. Mė kanė mėsuar se si te respektoj kombin tim, gjakun tim, atdheun tim dhe unė jam krenar qė jam shqiptar, qė e kam thėne e them dhe kudo qė do jem do ta them me krenari

Garantoj qė do jem njė ambasador i popullit shqiptar kudo nė botė dhe do tė mbroj tė drejtat e popullit tim nė ēdo moment.

Nuk mė duket aspak e arsyeshme qė kėto ditė disa media tė shkruara sportive kanė hedhur baltė mbi emrin tim. Nėse disa individė tė caktuar kanė mision pėrēarjen dhe largimin nga zemra ime kombin kuq e zi, kjo s’ka pėr tė ndodhur kurrė dhe asnjė s’do t’ia arrijė qė mua tė mė pėrdorė pėr tė futur pėrēarjen.

Kudo ku kam qenė dhe kudo ku do jem do tė mbaj krenar flamurin kuq e zi dhe atė tė Kosovės. Nė prezantimin tim nė Gjermani, ku duhej tė kėndoja njė kėngė, kėndova himnin e kombėtares kuq e zi.

Nuk dua qė interesa personale tė individėve tė caktuar tė njollosin kombėtaren dhe pėr mė keq tė fusin pėrēarjen apo ta ushqejnė atė. Unė personalisht do tė angazhohem qė njė fenomen i tille tė mos ekzistojė kurrė mė nė kampin kuqezi.

Ne jemi njė KOMB, kemi njė FLAMUR dhe unė Granit Xhaka garantoj ēdo shqiptar se do mbaj lart emrin SHQIPĖRI (ALBANIA) dhe do jem njė mbėshtetje pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.

Komentet

Komente (71) | Kthehu

o Granit mos u merzit Ti per keta njerez qe flasin keshtu, se keta s'kane pune ma te mira. Shumica nga keta nuk e din bile se qka eshte futbolli e ketu i thejn gishtat 2 ore deri te shkrujn nje ofendim. te uroj shume sukses edhe kur te dush nje GJygym Qaj e ki prej meje :-)

Beki_DE @ 18/09/2012 12:56

A hala po mirresh me kriminel a?

i drejti @ 18/09/2012 12:52

VALLA MA POPULL I MRAPAMATUN SE NE NUK KA. VEQ INATI OSHT NE PYTJE PSE MORE NUK THAN BOSNJA PER IBRAHIMOVIQIN KURR KURGJO PSE TURQIA PER ÖZILIN NUK PO THOT KURGJO E SHUME E SHUME LOJTAR TJER BRRRRAVOOOO DJEMLOSHA VETEM PERPARA SHUME TE MIRE JENI KRENOHEMI ME JUVE

eki @ 18/09/2012 12:50

Jo tybe se ka ba ragipi t'burgosurit politik por pėr hajni se e njehė Prishtina kush u kanė ai,,, e ti Xhaka me kanė i pastėr s'kishe shkrue hiq. Lexo se edhe me nanen tande paskan pas kontekt ata tė FFSH por ju si tė shitun bashkė me do jugosllav shqipfoles qė po tė mbrojn ( se qeni qenin se ha) jeni tė shitun!

shqipron @ 18/09/2012 12:32

@idrizi... se ty ke kish ba nana e ate Duken e hamamit me jau percaktu jeten te tjereve per qefi te juve mo se po ma frigon e masi je trim shko te ura e IBRIT.....

lumi @ 18/09/2012 12:30

te lumt granit gjaka se qysh po thue esht edhe prezentimin tend e dij se jetoi ne gjermanij ngat teje kan shkrue naper medija se eke kendue himnin KOMBETAR SHQIPTATR E VERTET ESHT VALLHA te lumt te lumt GRANIT GJAKA

lami @ 18/09/2012 12:19

Granit Xhaka shum sukses e mos degjoj cka thojn njerz se thot nje fjal e popullit tek ne,Fjalt e hallkut e birat e gardhit kurr nuk mbyllen,e ju ketyre njerzeve qe shajn e ofendojn sbejn asgje vetem qe veten e qesin pozit ult.Gjith jemi me KOMBTAREN KUQ E ZI,ashtu edhe ju e djelmoshat tjer rrnofshi dhe qofshi gjith,te jeni mire me shendet e suksese ne jet.

Ben-i @ 18/09/2012 12:11

Po Granit MOS u merr me tradhtarin APO grekofilin Duka .ti je Biri i Ragip XHAKES i burgosuri Politik per qeshtje kometare . Praa MOS u lodh me keto Komente te Llojit te atij grekofili

Luan @ 18/09/2012 12:02

Granit mos ju arsyeto ketyre RRebelave se keta nuk e din se qka asht kombi shqiptar se mos te ishte kosova si pararoj e shqipnis se ku me dit se qefar komebsie kishin mar se per keta RRebelat vetem LEKU ESHT KOMBE VAZHDO JETEN TANDE SI ASHT MASE MIRI SE NA KOSOVARET EDINA SE QFAR FAMILJE JENI SE I FELLIQTI KEQYR ME TE FLLIQ VEQ PER PAR ME GJITH SHOKET E TU VEQ KQYRNI KU TE LUHET REVANSHI ME SHQPRIN FITJANI NE MUJSHI NJA 5 GOLLA SE KETA NUK EMERITOJN AS FUTBALL ME LUT

shaban shabani. @ 18/09/2012 11:55

OOO Granit ata qe te quajn tradhetar jan xhak i perzier e jo gjak SHQIPETARI. Ti vetem vazhdo se qdo Shqipetar ju perkrah dhe eshte krenar qe keni arritur aq shum per vete, familjen tuaj dhe gjithe kombin shqipetar...femijet e mi i mbajn dresat me emrin Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri kur ushtrojn futboll ne klubet e tyre se jan krenar qe me ne fund edhe ne shqipetaret arritem me i pas yjet e futbollit qe i respekton e ter bota...flm

Blendi, suedi @ 18/09/2012 11:53