Meta mbërrin në Presidencë, zbardhet axhenda e mbledhjes së qeverisë - Bota Sot
Meta mbërrin në Presidencë, zbardhet axhenda e mbledhjes së qeverisë

Shqipëria

E premte, 20 korrik 2018

Meta mbërrin në Presidencë, zbardhet axhenda e mbledhjes së qeverisë

Më: 13 shtator 2017 Në ora: 16:24
Ilir Meta

Pas miratimit në Parlament të kabinetit qeveritar, ministrat pritet të bëjnë betimin e tre pranë Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Kreu i Shtetit ka mbërritur në selinë e Presidencës, ndërsa ceremonia pritet të zhvillohet në orën 17:00.

Kabineti i ri qeveritar ka 14 ministra, shumë më i vogël në numër se kabineti i shkuar i qeverisë “Rama 1”.

Ndërkohë, është zbardhur edhe rendi i ditës i mbledhjes së parë të qeverisë së drejtuar nga kryeministri Edi Rama.

Ashtu sikurse është paralajmëruar më herët nga vetë Rama, vendimi i parë do të jetë shpallja e vitit 2018 si vit i Skënderbeut, ku edhe do të ngrihet një komision i posaçëm.

Gjithashtu, do të miratohet procedura e përzgjedhjes së kandidatëve të komisionit të prokurimit publik, do të miratohen rregullat për përfitimin e shërbimeve publike elektronike, si dhe dhënia e dy godinave për ngritjen e organeve të reja të Vettingut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test