Shqipėria

Fier, flet e ėma e Ilir Karelit: Djali im ėshtė vrarė nė Greqi, kėrkoj drejtėsi (Video)

Bota Sot | 29.03.2014 13:10
Fier, flet e ëma e Ilir Karelit: Djali im është vrarë në Greqi, kërkoj drejtësi (Video)

Reagon Ministria e Jashtme: Ngushėllimet pėr humbjen e jetėve. Nė Greqi, vijojnė hetimet

Familjarėt e Ilir Karelit qė u gjet i vrarė nė qelinė e burgut nė Greqi kėrkojnė drejtėsi nga shteti. E ema e viktimes pretendon se djali ėshtė vrarė dhe kėrkon qė trupi i tij tė sillet sa shpejt nė atdhe.

12 vjet pa e parė djalin po e pret tė vdekur. Resmie Kume, nėna e Ilir Karelit mes lotėve tregon se ka shkuar disa herė pėr tė takuar djalin ne Greqi, por nuk e kanė lejuar.
E ėma e 42 vjecarit ka vetėm njė kerkesė pėr shtetin.
“Trupi t’i kthehet sa me shpejt dhe te vendose drejtesi.
Familjarėt janė tė bindur qė Ilir Kareli ėshtė vrarė nga keqtrajtimet dhe torturat nė qelitė e burgut ne shtetin grek.
Ilir Kareli qė nė fshatin e Zhupan tė Fierit njihej si Kudret Kume u gjet i vrarė , mbrėmjen e tė enjtes nė burgun e Nigritas nė Greqi . Mė 25 mars Ilia Kareli shqiptari i burgosur vrau me thikė gardianin grek me pretendimin se i ishte mohuar leja pėr tė takuar nėnėn e semurė.

Greqi, vijojnė hetimet mbi vdekjen e tė burgosurit shqiptar, Ilir Kareli
Nė Greqi vazhdojnė hetimet mbi vdekjen e tė burgosurit shqiptar, Ilir Kareli, mbrėmjen e tė enjtes nė burgun e Nigritas. Sipas ekspertėve mjeko-ligjorė, vdekja ka ardhur si pasojė e plagėve tė shumta, qė ai kishte marrė dhe qe i kane shkaktuar fraktura, pėrfshirė njė thyerje tė dėrrasės sė kraharorit. Pikėrisht kjo e fundit ka shkaktuar komplikacione nė zemėr, qė kanė ēuar pėrfundimisht nė vdekjen e tė burgosurit.Pėr tė saktėsuar perfundimisht shkaqet e vdekjes, do tė duhet tė kryhen edhe analiza histologjike dhe toksikologjike, rezultatet e tė cilave do tė dalin pas rreth njė muaji.Ndėrkaq, agjencia greke zyrtare e lajmeve, ANA-MPA, ka cituar kryesindikalistin e gardianėve tė burgut tė Nigritas, sipas tė cilit Kareli ishte goditur para mbėrritjes nė atė burg.
“I burgosuri kishte shenja goditjesh, kur erdhi nė burg. E fotografuam dhe kėto fotografi tashmė janė nė duart e autoriteteve-ka thėnė gardiani dhe ka shtuar, se kur u pyet nėse donte ta ēonin pėr trajtim mjekėsor, Kareli nuk pranoi. E vetmja gjė qė thoshte vazhdimisht ishte “pėr tė gjitha e ka fajin prokurori, duan litar”-shtoi Gardiani.
Duket se Kareli e kishte fjalėn te refuzimi nga ana e prokurorisė, pėr t’i dhėnė Karelit lejen e shumėkėrkuar me qėllim qė tė shkonte e tė takonte nėnė e tij tė sėmurė.Refuzim qė u bė shkak pėr njė tragjedi tė dyfishtė. Humbjen e dy jetėve njerėzore, tė gardianit grek dhe tė burgosurit. Kjo e fundit, njė vdekje qė ka krijuar shumė pikėpyetje edhe nė opinionin grek.Gjithė hamendjet pajtohen se Karelin e kanė torturuar gardianėt qė tė hakmerreshin pėr vrasjen e shokut tė tyre. Por fjalen e fundit pritet ta thone konkluzionet e hetimit.

Reagon Ministria e Jashtme: Ngushėllimet pėr humbjen e jetėve tė gardianit tė burgut dhe shqiptarit Ilia Kareli
Ministria e Punėve tė Jashtme shprehu ngushėllimet pėr humbjen tragjike tė jetėve tė gardianit tė burgut tė Malandrinos nė Greqi, Jorgos Cironis, dhe tė shtetasit shqiptar Ilia Kareli, qė vuante dėnimin nė kėtė burg. MPJ, dėnon sulmet ndaj autoriteteve tė zbatimit tė ligjit, sikundėr ēdo akt dhune ndaj shtetasve shqiptarė, qė kryejnė dėnimin nė burgjet e Greqisė. Ajo inkurajon dhe kėrkon nga autoritet greke zbardhjen e plote tė ngjarjes, ēka do tė mundėsonte venien pėrpara drejtėsisė tė pėrgjegjėsve. Ndėrsa pritet zbardhja e raportit mjeko-ligjor, kėrkohet pėrmes Ambasadės tonė nė Athinė dhe Konsullatės nė Selanik qė tė ndiqet nga afėr dhe nė rrugė institucionale situata.
comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria