Shqipėria

PS: Hetim shėrbimeve sekrete. Demi: S’ka ligj

Bota Sot | 24.10.2012 09:47
PS: Hetim shërbimeve sekrete. Demi: S’ka ligj

Ndryshimet e propozuara nga qeveria nė ligjin “Pėr pėrgjimet telefonike” kanė ngjallur dyshime tė forta tek Partia Socialiste. Deputetėt e saj nė komisionin parlamentar pėr Sigurinė Kombėtare shprehėn dje shqetėsimin se shtimi i organeve qė kanė tė drejtė tė pėrgjojnė, mes tė cilave edhe Shėrbimi i Kontrollit tė Burgjeve, rrit mundėsinė e realizimit tė pėrgjimeve tė paligjshme. Pėr kėtė arsye ata kėrkuan zhvillimin e seancave dėgjimore jo vetėm me krerėt e shėrbimeve inteligjente, por edhe agjencive tė tjera qė kanė shėrbime tė brendshme survejimi.

Deputeti i PS, Arben Isaraj tha madje se prej 7 vitesh kėto institucione nuk mbikėqyren. Ndėrsa kreu demokrat i komisionit, u shpreh se kontrolli nuk ėshtė kryer pėr mungesė tė ligjit. Por sipas ligjvėnėsit socialist, Ilir Gjoni kjo bėhet pėr shkak se disa prej agjencive qė kanė shėrbime tė tilla nuk kontrollohen, ndėrsa vendimet qė merren bėhen nėpėrmjet ministrave apo qeverisė lėnė vend pėr abuzime pėr shkak tė mungesės sė kontrollit nga ana e Kuvendit.

Nė mbledhje, ishte thirrur pėr tė relatuar edhe Ministri i Teknologjisė dhe Inovacionit, Genc Pollo, i cili e mbrojti draftin e qeverisė. Sipas tij nisma u delegon mundėsinė pėr pėrgjime edhe prokurorive nė rrethe, si dhe detyrimin e kompanive celulare tė sigurojnė aparaturat qė mundėsojnė e ruajnė telefonatat apo e-mailet nėn mbikėqyrje.

Pėrfaqėsuesi i Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Thoma Jano dhe ai i SHISH-it, Ylli Alushi, tė pranishėm nė seancė, nuk i dhanė ndėrkohė pėrgjigje insistimit tė opozitės pėr realizimin ose jo tė pėrgjimeve nga ana e Shėrbimit Informativ tė Ushtrisė. Megjithatė deputetėt e PS e akuzuan sėrish ministrin e Mbrojtjes, Arben Imami se kishte pėrgjuar opozitėn pėrmes SHIU-t, nė mėnyrė tė paligjshme pas ngjarjeve tė 21 janarit.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria