Shqipėria

Ish-tė pėrndjekurit: Votuam 4 me 2 pėr ta mbyllur grevėn e urisė

Bota Sot | 24.10.2012 09:42
Ish-të përndjekurit: Votuam 4 me 2 për ta mbyllur grevën e urisë

Vendimi pėr mbylljen e grevės sė urisė sė ish-tė pėrndjekurve u mor brenda ēadrės sė ngujimit. Aludimet se aktorė politikė nga jashtė saj vendosėn pėr t'u dhėnė fund sakrificave tė tyre 31 ditore hidhet poshtė nga grevistėt. Tri prej tyre, Agim Kollēaku, Guxim Kullolli dhe Besim Valteri thanė dje pėr "Gazeta Shqiptare" se askush tjetėr veē tyre nuk mund ta merrte njė vendim tė tillė, aspak tė lehtė sikundėr e cilėsojnė. Madje Valteri ka sqaruar pėr GSH se para se tė bėnin publike mbylljen e grevės, mes 6 ishtė pėrndjekurve politikė qė rezistuan 31 ditė pa ngrėnė bukė pati dhe grindje. Grevistėt janė ndarė 4 me 2, ku shumica ka vendosur pėr dhėnien fund tė grevės.

"Nga disa shokė tė mi u kėrkua mbyllja e grevės. E hodhėm me vota qysh njė natė mė parė. U ndamė, katėr donin ta mbyllnim, dy, mes tė cilėve edhe unė, qė greva tė shtyhej deri nė fund tė javės. Hedh poshtė me neveri se vendimin e mori politika. Greva ėshtė mbyllur thjesht ngaqė vendosėm ne. U bė publik edhe qėndrimi i komisionerit Fyle ndaj vendosėm ta mbyllim", - tha Valteri, i cili nuk ngurroi tė shtojė edhe diēka. "Mė thanė se Gjergji (Ndreca) ka thėnė nė media se nuk u njoftua pėr vendimin. Unė nga shokėt e mi grevistė di qė Gjergjit i ėshtė komunikuar qysh njė natė mė parė vendimi", - u shpreh ai.

KAUZA
Ish-grevistėt Kollēaku, Kullolli dhe Valteri konfirmuan pėr GSH se kauza e tyre vijon dhe se nuk do tėrhiqen nga kėrkesat pėr marrjen e dėmshpėrblimit pėr vitet e burgut qė kanė bėrė gjatė diktaturės komuniste. Por ata janė tė paqartė kur pyetja qė iu shtrohet ėshtė se ēfarė rruge do tė ndjekin nė vazhdim. "Kauza jonė vazhdon akoma. Greva u ndėrpre se po vdisnim si qiriu. Dhe tani qė kam dalė nga greva vetėm kos pi. Nuk kam se ēfarė tė ha tjetėr. Tė gjithė ne qė ishim nė atė greve urie, s'kemi asnjė tė ardhur, jemi pa lekė, pa bukė. Ndaj do t'i shkojmė deri nė fund rrugės sė nisur. Mė mirė tė vdesim sesa tė rrojmė. Sapo ta vendosim se ēfarė do tė bėjmė do t'ju njoftojmė", - tha Kollēaku pėr GSH. "Ne e vendosėm ta mbyllim meqė vajti shumė ditė greva, biseduam me njėri-tjetrin sepse nuk kishim mundėsi mė tė mbijetonim. Nuk kishim nevojė qė tė merrenim mendime nga jashtė. Ditėn e hėnė do mblidhemi nė Tiranė pėr tė vendosur se ēdo tė bėjmė nė tė ardhmen", - konfirmoi pėr GSH, ish-i pėrndjekurit politik, Guxim Kullolli.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria