Shqipėria

Maqedoni-Shqipėri, marrėveshja pėr patentat

Bota Sot | 21.10.2012 18:01
Maqedoni-Shqipëri, marrëveshja për patentat

Sė shpejti firmoset marrėveshja e re

Qeveria e Maqedonisė dhe ajo e Shqipėrisė sė shpejti pritet tė bėjnė edhe njė marrėveshje qė do tė lehtėsojė lėvizjen e qytetarėve tė dy vendeve. Deri nė fund tė vitit pritet tė nėnshkruhet marrėveshja pėr njohjen e ndėrsjellė tė lejeve pėr vozitje, me ēka qytetarėt nuk do tė kenė nevojė tė posedojnė leje ndėrkombėtare pėr tė lėvizur nga njėri nė vendin tjetėr.
Ambasadori shqiptar nė Maqedoni Arben Ēejku thotė se procedurat pėr pėrgatitjen e kėsaj marrėveshje do tė mbarojnė sė shpejti dhe se nėnshkrimi final i saj do tė bėhet nė Tiranė.
Ngjashėm sikurse marrėveshja pėr lėvizje tė qytetarėve pa pasaporta edhe marrėveshja pėr njohjen e ndėrsjellė tė lejeve pėr vozitje pritet tė rrisė numrin e qytetarėve qė udhėtojnė nga Maqedonia nė Shqipėri dhe anasjelltas. Kjo marrėveshje pritet tė ketė efekt mė tė madh nė sferėn e turizmit. Si rezultat i Marrėveshjes pėr lėvizje pa pasaporta, gajtė sezonit tė fundit veror u shėnua numėr rekord i qytetarėve nga Maqedonia qė pushuan nė bregdetin shqiptar.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria