Shqipėria

Oketa: Mandati i Kryeprokurors ėshtė i pakufizuar

Bota Sot | 21.10.2012 17:58
Oketa: Mandati i Kryeprokurors është i pakufizuar

Mandati i Prokurores sė Pėrgjithshme, Ina Rama, nuk pėrfundon as nė nėntor as nė maj, por ėshtė i pakufizuar.

Deputeti i FRD-sė tha se emėrimi i prokurorit tė ri dhe shkarkimi i Ina Ramės duhet tė bėhet nė bazė tė legjislacionit tė kohės, kur ajo u zhgjodh nė atė post.

Duke nėnvizuar se mandati i Ina Ramės po pėrdoret politikisht, deputeti Oketa propozon intepretim kushtetues nga intitucionet pėrkatėse pėr mandatin e saj

Nė 21 prill 2008, Kuvendi me unanimitet votash ndryshoi Kushtetutėn, ku ndėr tė tjera mandati pa limit i Prokurorit tė Pėrgjithshėm kufizohej me 5 vjet, duke zgjatur mandatin e Krueprokurores deri ne maj tė 2013.

Por mazhoranca kėmbėngul, se Ina Rama do tė duhet tė lirojė zyrėn nė nėntor, pasi ndryshimet kushtetuese nuk i shtrijnė efektet mbi mandatin aktual.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria