Shqipėria

Nisma “Njė ballkon, njė flamur”

Bota Sot | 21.10.2012 17:38
Nisma “Një ballkon, një flamur”

Nisma e PD sė Vlorės pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė

Dhjetėra tė rinj vlonjate me qindra flamuj kombėtar nė duar kanė trokitur nė familjet vlonjate, duke ēuar kėtė dhuratė tė ēmuar nė prag tė festės sė 100 vjetorit tė pavarėsisė. E lanēuar rreth njė javė mė parė nga kreu i PD sė Vlorės, Ardian Kollozi, ka marrė jetė nisma “Njė ballkon njė flamur”.
Shumė qytetarė e kanė cilėsuar kėtė njė iniciativė qė i jep nder Vlorės.
Nisma “Njė ballkon njė flamur”, pjesė e njė projekti shumė mė tė gjerė ku protagonistė do tė jenė qytetarėt, do tė vazhdojė deri nė ditėn e festės sė Pavarėsisė. Intelektualė, historianė dhe shoqata tė ndryshme janė angazhuar pėr ti dhėnė Vlorės atmosferėn e duhur festive nė prag tė 100 vjetorit tė ngritjes sė flamurit dhe shpalljes sė pavarėsisė kombėtare.

Komentet

Komente (1) | Kthehu

E kam perkrahė gjithnji Kreshnik Spahiun dhe do ta perkrahi.Ishte incijativa e parė ndėr shqiptarė qė Kreshniku me Ak-nė arrijtėn nė qytetin e Pejės pra i kaloi kufijt e shteteve shqiptare me flamuj Kuq e Zi,Po ashtu nė Pejėn e Haxhi Zekės u prit me flamuj shqiptarė.Fjalėn e kam se ideja qė ka lindė nga Kreshniku nuk do tė shuhet kurrė,ajo veq sa ka nisė tė kopjohet nga tjerėt.Mirė PD por kush ja nisi mė i pari njė ideje tė tillė.Nė qdo zemr te qdo shqiptarė,nė qdo shtėpi dhe ballkana,me Flamurin tonė kombėtarė Kuq e Zi.Nuk shuhen ma zėrat pėr bashkim derisa populli ta kuptonė,se nuk ka tjetėr zgjedhje pėrveq Bashkimit Kombėtarė.Kjo e drejtė nuk mohohet nga askush tjetėr pėrveq udhėheqjeve shqiptare Andej e Kėndej.Rrnoft AK ishte e para pėr tė gjitha qka tjerat po i kopjojnė.

Zef Doda Ch @ 21/10/2012 19:30