Shqipėria

Riker: “Duhet dialog”. Tufa: “Berisha tė dėgjojė SHBA-tė”

Bota Sot | 19.10.2012 21:37
Riker: “Duhet dialog”. Tufa: “Berisha të dëgjojë SHBA-të”

Zėvendėsndihmėssekretari Amerikan i Shtetit, Filip Riker, ka reaguar nė lidhje me grevėn e urisė sė ish- tė pėrndjekurve politikė.

Riker thotė se duhet tė zgjidhet me qetėsi kjo ēėshtje. Ai deklaroi se duhet dialog pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtje.

Riker u shpreh se palėt nuk duhet tė ndėrmarrin sulme personale, pasi ato e pėrshkallėzojnė situatėn.

Riker tha se Shqipėria duhet tė vazhdojė reformat, pasi mori njė vlerėsim pozitiv nga Komisioni Europian.

“Palėt nuk duhet tė ndėrmarrin sulme personale dhe politike tė cilat kanė treguar se pėrshkallėzojnė situatėn dhe pengojnė mundėsinė e dialogut. Shqipėria mori njė vlerėsim pozitiv nga Komisioni Evropian lidhur me ēėshtjen e statusit tė vendit kandidat, por ky ėshtė vetėm njė hap drejt procesit tė anėtarėsimit nė BE dhe vendi duhet tė vazhdojė reformat,” tha Riker.

Koordinatori i grevės sė urisė, Skėnder Tufa, ka lėshuar apelin e radhės pėr dialog. Ai i ėshtė drejtuar kryeministrit Berisha tė dėgjojė mesazhin qė vjen nga SHBA, ndėrsa ka nėnvizuar se gjendja e grevistėve ėshtė e rėndė.

“Berisha tė negociojė dhe t’i japė tė drejtė grevistėve nė Shqipėri. Zoti Totozani bėri apel qeverisė, shprehim keqardhjen se po vazhdojmė tė keqtrajtohemi, kur vjen Avokati i Popullit lejohen edhe familjarėt edhe ilaēet, ndėrsa tani nuk na lejohen ilaēet, se kuptojmė a ėshtė papėrgjegjshmėri individėsh apo urdhėr nga lart. Grevistėt janė nė gjendje tė rėndė, nuk dalin gjallė qė atje, pse ua heqin edhe ilaēet. Qeveria e mori tashmė mesazhin nga SHBA, duhet ta dėgjojė”, tha ai.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria