Shqipėria

AK proteston para bashkisė sė Tiranės: Problemi i Tiranės, kunati i Bashės

Bota Sot | 19.10.2012 21:31
AK proteston para bashkisë së Tiranës: Problemi i Tiranës, kunati i Bashës

Aktivistė tė Aleancės Kuq e Zi kanė protestuar mėngjesin e tė premtes nė dyert e Bashkisė sė Tiranės ndaj politikave tė gabuara qė kryebashkiaku Lulzim Basha po ndjek qė nga zgjedhja e tij nė krye tė bashkisė mė tė madhe nė vend.

Dhjetėra aktivistė tė Aleancės Kuq e Zi u mblodhėn para bashkisė duke i kėrkuar kreut tė kėtij dikasteri tė mos merret mė kanoēet e romėve, tė cilat tanimė i administron kunati i tij, por tė merret me problemet kryesore tė metropolit shqiptar.

“Si qytetarė tė Tiranės kemi ndjekur me shumė vėmendje situatėn qė krijoi Policia Bashkiake e kryetarit tė bashkisė, sigurisht me urdhėr tė tij, me komunitetin rom dhe mbledhjen e kanoēeve. Aleanca KuqeZi i bėn apel kryetarit tė bashkisė tė mos merret me ēėshtje tė tilla, kaq pak shqetėsuese, por tė punojė dhe tė mbajė premtimet e dhėna para njė viti”, deklaroi Sekretari Organizativ i Aleancės KuqeZi, Redi Ramaj.

Duke u ndaluar tek problemet kryesore me tė cilat pėrballen 1 milion banorėt e Tiranės, Ramaj pėrmendi disa prej tyre:

“Sot shumė rrugė nė Tiranė janė amortizuar, semaforėt nė metropolin e Shqipėrisė 80% nuk funksionojnė, zona tė tėra pėrmbyten me dy pika uji, taksitė janė kthyer nė monopol tė kunatit dhe kryetarit, por dhe rrugėt publike gjithashtu”.

Duke ironizuar “varfėrinė” e kunatit tė kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės, pėrfaqėsuesi i Aleancės Kuq e Zi vlerėsoi sensibilizimin e aktivistėve kuqezi, tė cilėt kishin mbledhur kanoēe nė rrugėt e kryeqytetit pėr t’ia dhuruar ato kunatit tė kryebashkiakut.

“Aleanca KuqeZi, e sensibilizuar nga halli mė i madh qė ka kryetari i bashkisė sė njė milion banorėve, kanoēet, ka mbledhur me dhjetėra kanoēe, tė cilat do t’ia dhurojė kunatit tė Lulzim Bashės. Urojmė qė kontributi ynė qytetar tė pėrmirėsojė disi jetėn e kunatit”, deklaroi pėrfaqėsuesi i Aleancės Kuq e Zi, Redi Ramaj.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria