Shqipėria

Meta e Rama pėrmbyllin fushatėn pėr kreun e LSI-sė

Bota Sot | 19.10.2012 20:49
Meta e Rama përmbyllin fushatën për kreun e LSI-së

Dy alternativat pėrballen me votėn e anėtarėsisė

Luan Rama dhe Ilir Meta tė cilėt janė nė garė pėr kreun e LSI-sė, iu adresuan pėr herė tė fundit anėtarėsisė sė kėsaj partie njė ditė pėrpara se atė e votojnė pėr kryetarin e ri. I pari iu adresua tė pranishmėve kandidati Luan Rama i cili ndryshe nga sa pritej nuk kėrkoi votėn pėr kandidaturėn e tij, por nėnvizoi vlerat qė ka sjellė LSI, nė vlerėsimin e tij nė politiken shqiptare. "Pa LSI nuk do tė kishim marre statusin kandidat dhe nuk do tė ishim vendi qė jemi"-u shpreh Luan Rama. Rama shtoi me tej se kjo force politike nė filozofinė e saj krijon horizonte tė tjera dhe realitete tė reja dhe nė kėtė drejtim sipas sfidantit tė Ilir Metės, LSI sot mbyll njė fushatė qė shpalosi vlera qė mbron kjo forcė politike dhe kultivon konkurencėn dhe mendimin e ndryshe. Fushata e ka kryer misionin e vet, deklaroi Rama, dhe i ftoi anėtarėt e LSI-sė qė tė votojnė dhe tė marrin pjesė nė zgjedhje si dėshmi e angazhimit tė madh qytetar.
Ndėrsa kreu aktual i LSI-sė dhe kandidati Ilir Meta gjithashtu nuk kėrkoi direkt votėn e anėtarėsisė por u ndal tek zhvillimet mė tė fundit politike dhe nevojėn e ēuarjes pėrpara tė reformave pėr tė kompletuar marrjen e statusit kandidat. Meta iu drejtua politikės shqiptare me pyetjen "pse qenka kaq e vėshtirė qė disa deputetė tė votojnė dy ligje tė standardeve europiane"?. Si kundėrshembull tė qėndrimit tė politikės shqiptare, ai solli nė vėmendje zhvillimet e sotme nė Bruksel ku ėshtė zhvilluar takimi mes kryeministrit tė Kosovės, Thaēi dhe atij tė Serbisė, Dacic pėr tė ardhmen europian tė Kosovės dhe Serbisė. Edhe poklitika shqiptare -deklaroi Meta, duhet tė marrė shembull nga kurajoja e Thacit dhe e Dacic dhe tė veprojnė si ata pėr tė mirėn dhe integrimin e Shqipėrisė. Pėrpos kėtyre qėndrimeve, tha Meta, ėshtė e rėndėsishme qė debati tė pėrqendrohet te ekonomia nė vend dhe pėrmirėsimi e gjendjes tek familjet shqiptare. Meta e mbylli fjalėn e tij me apelin qė shqiptarėt tė votojnė LSI-nė pėr tė ndihmuar Shqipėrinė qė tė ecė mė shpejt nė rrugėn e integrimit.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria