Shqipėria

Grevistėt: Do hedhim shortin e vdekjes

Bota Sot | 17.10.2012 21:01
Grevistët: Do hedhim shortin e vdekjes

Do hedhim shortin e vdekjes. Ky ėshtė reagimi i fundit qė vjen nga 7 grevistėt e ngujuar nė grevė urie nė ēadrat e improvizuara, nė zonėn e “Komunės sė Parisit” pas vendimit tė gjykatės pėr ndėrprerjen e grevės brenda orės 00:00, raporton Ora News.

Nė ditėn e 26 tė grevės sė urisė, ish- tė burgosurit politikė deklarojnė se do tė ndjekin shembullin e Ndrecės dhe Bejkos, tė cilėt gjenden pėr kurim tė specializuar nė shtetet fqinje Itali dhe Greqi, pasi u vetėdogjėn duke u lyer me benzinė.

Sot Gjykata e Tiranės vendosi qė grevistėt tė shpėrndahen. Arsyeja e shpėrndarjes ėshtė njė padi e policisė sė Tiranės, e cila e cilėson kėtė nismė tė ish- tė pėrndjekurve si tė paligjshme. Vendimi i gjykatės kėrkon sigurimin e padisė, pasi nė atė ambient ėshtė kryer vepėr penale.

Ndėrsa menjėherė pas shpalljes sė vendimit grevistėt kanė reaguar nga cadra ku janė tė ngujuar duke e cilėsuar vendimin si absurd, ndėrsa u shprehen se janė tė vendosur pėr ta ēuar grevėn deri nė fund, duke pretenduar se do tė ngrenė njė ēadėr tjetėr diku gjetke.

Ndėrkaq duket se ish tė pėrndjekurit janė braktisur nga tė gjithė. Asllan Patrioti, koordinator i grevės u shpreh se Avokati i Popullit ėshtė bėrė palė me politikėn, me indiferencėn e tij. Ndėrsa shtoi se nuk do tė pranojnė qė greva e tyre tė politizohet, pasi ėshtė ekonomike.

Gjatė ditės sė 26 shėndeti i grevistėve ėshtė rėnduar sė tepėrmi. Ata tashmė kanė mbetur 7 persona nė ēadėr, pasi njeri prej tyre u nis drejt spitalit pėr shkak tė njė problemi nė zemėr.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria