Shqipėria

Ish - tė pėrndjekurit nė Shkodėr e Pogradec

Bota Sot | 17.10.2012 18:35
Ish - të përndjekurit në Shkodër e Pogradec

Dragu: Greva, PS do tė krijojė situatė antikombėtare

Ish-tė pėrndjekurit dhe tė burgosurit politik tė Shkodrės dhe nė Pogradec kanė kundėrshtuar grevėn e urisė qė po mbahet nė Tiranė nga ish-tė burgopsurit politik. Ata thonė se kjo grevė urie e koordinuar nga njerėz tė inkriminuar nuk i pėrfaqėson dhe se ata duhet ta lėnė sa mė parė kėtė grevė.
“Greva e urisė, ngjason me njė sajesė tė porositur nga PS-ja pėr tė krijuar njė situatė antikombėtare pėr tė penguar nė cdo mėnyrė marrjen e statusit tė kandidatit pėr pėrfshirjen e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian, duke zhvleftėsuar edhe veprimtaritė pėr festimin e 100 vjetorit tė pavarėsisė, pėrvjetor i cili duhet ti bashkojė shqiptarėt dhe jo ti ndajė.
Ne si shoqata nuk jemi dakort dhe nuk pajtohemi me deklarata publike qė denigrojnė drejtuesit mė tė lartė tė tre komuniteteve fetare qė veprojnė nė vendin tone, tė cilėt janė shembull nė botė pėr mirėkuptimin e harmoninė nė mes tre komuniteteve”, u shpreh Zenele Drangu, kryetar i Shoqatės sė ish-tė pėrndjekurve politik-Shkodėr.
Drangu thotė se greva ėshtė plotėsisht e politizuar nga Partia Socialiste dhe kjo, sipas tij, shihet qartė nga lidhja e disa grevistėve me strukturat e PS-sė.
“Nuk jemi dakort dhe nuk pajtohemi me fjalorin e pėrdorur dhe tė huazuar nga selia e PS-sė kundėr personave, insitucioneve demokratike shtetėrore dhe pėrfaqėsuesve tė tyre. Sė treti, nga zhvillimi i ngjarjeve tė pasqyruara nė media elektronike dhe ato tė shkruara del qartė lidhja e njė pjese tė grevistėve me strukturat e PS-sė, me ato struktuara tė drejtuara nga z. Rama e Ruci tė cilėt kanė deklaruar faqe gjithė shqiptarėve se tė pėrndjekurit politikė dhe ish pronarėt nuk janė pjesė e programit dhe axhendės sė Partisė Socialiste. Kjo parti nuk ka kėrkuar akoma falje pėr vuajtjet, tmerret qė kanė hequr tė pėrndjekurit politikė dhe ish pronarėt”, vlerėsoi ai.
Madje, nė kėtė linjė, Drangu sqaroi se “ne jemi nė dialog tė vazhdueshėm, pėr kėrkesa duke i diskutuar me strukturat pėrkatėse tė shtetit nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet, tė pėrshpejtohet maksimalisht zbatimi i ligjit tė miratuar dhe tė shumėpritur nga ana jonė, por nuk mund tė pranojmė tė pėrdoremi politikisht nga ato qė pėr 10 vjet nė pushtet nuk dhanė asgjė dhe qė pranonin vetėm amnistinė por jo pafajėsinė tonė, nuk mund tė pranojmė tė bėhemi vegla dhe aq mė pak pjesė e falangės Rama-Ruci”.
Pėr kėtė arsye, nė emėr tė shoqatės ai u bėri thirrje tė sinqertė grevistėve dhe familjarėve tė tyre tė cilėt nuk janė pėrlyer materialisht e moralisht, tė dalin sa mė parė nga kjo grevė e pakuptimtė dhe tė presin njė ngjarje historike, atė tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė.
E njėjta thirrje ėshtė bėrė edhe nga ish-tė pėrndjekurit politikė tė shoqatės nė degėn e Pogradecit.
Tė martėn ish-tė pėrndjekurit politike tė Korēės akuzuan drejtuesit e PS-sė, dhe kreun e FRD-sė, Bamir Topin pėr oprganizim tė grevės dhe keqpėrdorim tė shtresės sė tė persekutuarve.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria