Shqipėria

Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj deklaratave tė PS

Bota Sot | 17.10.2012 18:34
Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj deklaratave të PS

Synojmė tė rrisim kapacitetet profesionale tė FA

Ministria e Mbrojtjes reagoi sot lidhur me akuzat e Partisė Socialiste, duke sqaruar opinionin publik lidhur me veprimtarinė e Forcave tė Armatosura. Pėrmes njė deklarate pėr shtyp, kjo ministri bėri me dije se procesi i transformimit tė vazhdueshėm tė FA-sė, i cili zhvillohet qė prej dy dekadash, ka ndikuar ndėr tė tjera edhe nė inventarin e pronave nė pėrdorim tė Forcave tė Armatosura.
“Reduktimi i vazhdueshėm dhe shumė i thellė i Forcave tė Armatosura, eleminimi i shėrbimit tė detyrueshėm dhe kalimi nė forcėn plotėsisht profesioniste dhe vendosja e standardeve tė reja tė NATO-s kanė sjellė si rezultat edhe reduktimin e ndjeshėm tė numrit tė kazermave ushtarake nė Shqipėri. Nga njė ushtri e pėrhapur nė disa mijėra pika hapjeje nė tė gjithė territorin e vendit, sot FA janė pėrqendruar nė njė numėr shumė herė mė tė vogėl kazermash dhe instalimesh ushtarake”, thuhet nė deklaratėn e dikasterit tė Mbrojtjes.
Njėkohėsisht, nė pėrmbushje tė detyrave tė tij Shtabi i Pėrgjithshėm i FA-sė synon tė planėzojė dhe tė zhvillojė mė tej ato kazerma dhe instalime ushtarake qė kanė rėndėsi pėr pėrmbushjen e misionit tė FA.
“Transferimi i gjithė kazermave apo instalimeve tė tjera ushtarake, qė nuk pėrputhen mė me konceptin e pėrdorimit operacional tė FA, tek autoritetet publike qė janė pėrgjegjėse me ligj, pėrbėn jo vetėm njė detyrim, por edhe njė prioritet pune pėr Shtabin e Pėrgjithshėm tė FA-sė. Pėrmes kėtij transferimi Shtabi i Pėrgjithshėm i FA synon qė tė rrisė mė tej kapacitetet operacionale tė FA nė shėrbim tė misionit tė tyre, si dhe tė ulė barrėn e panevojshme administrative, materiale dhe financiare qė rėndon mbi Forcat e Armatosura”, sqaron mė tej deklarata.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria