Shqipėria

Berisha takohet edhe me zv.kancelarin -ministėr i Jashtėm i Austrisė, Spindelegger

Bota Sot | 17.10.2012 17:57
Berisha takohet edhe me zv.kancelarin -ministër i Jashtëm i Austrisë, Spindelegger

Gjatė punimeve tė Kongresit tė XXI tė PPE-sė, Kryeministri Berisha zhvilloi njė takim me Zėvendės kancelarin dhe Ministrin e Jashtėm tė Austrisė, z. Michael Spindelegger.

Siē thuhet nė komunikat,Kryeministri e falėnderoi z. Spindelgger pėr mbėshtetjen dhe vendimin pėr dėrgimin nė Shqipėri tė pėrkrenares dhe shpatės sė heroit tonė kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu, pėr periudhėn e festimeve tė 100 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė. Kryeministri, duke nėnvizuar vlerėn e jashtėzakonshme simbolike tė armėve tė Skėnderbeut, e vlerėsoi kėtė si njė gjest shumė miqėsor nga ana e Austrisė.

Nė takim, Zėvendės kancelari Spindelegger e cilėsoi raport progresin e Komisionit Evropian nė lidhje me Shqipėrinė si shumė pozitiv dhe e siguroi Kryeministrin pėr mbėshtetjen e palėkundur tė Austrisė nė procesin e vendimmarrjes pėr statusin kandidat dhe ne hapat e mėtejshėm pėr integrimin evropian. Ai theksoi se, pavarėsisht situatės sė vėshtirė politike, Shqipėria dhe mazhoranca qeverisėse kanė bėrė shumė pėrpjekje dhe ka arritur shumė nė rrugėn e modernizimit dhe integrimit.

Kryeministri falėnderoi pėr mbėshtetjen e qeverisė dhe parlamentit austriak dhe theksoi se, pavarėsisht rrugės me sfida qė ndodhet pėrpara, qeveria shqiptare ėshtė e palėkundur nė progresin e shpejtė drejt Bashkimit Evropian. Ai i cilėsoi si te drejta kėrkesat e KE-sė pėr dhėnien e statusit dhe u angazhua se mazhoranca do bėjė gjithēka tė mundur qė tė pėrmbushė kėto detyrime, por nėnvizoi se pėr kėtė ėshtė e nevojshme qė opozita gjithashtu tė heqė dorė nga bllokimi i ligjeve tė kėrkuara nga BE-ja.

Bashkėbiseduesit shkėmbyen mendime nė lidhje me forcimin e marrėdhėnieve ekonomike dhe investimeve austriake nė Shqipėri. Kryeministri siguroi z. Spindelegger se qeveria shqiptare ėshtė e gatshme tė krijojė ambient sa mė pozitiv pėr kėto investime.

Nė takim u bisedua edhe pėr forcimin e marrėdhėnieve midis dy partive. Kryeministri ftoi pėrfaqėsues tė partisė sė z. Spindelegger tė vizitojnė Shqipėrinė, duke theksuar se sapo ka filluar fushata qė do tė ēojė nė mandatin e tretė tė PD-sė. Z. Spindeleger u shpreh se qeveria e Kryeministrit Berisha ka arritur shumė gjatė kėtyre dy mandateve dhe ka shumė pėr t'i treguar elektoratit, duke shpalosur njė trajektore tė sigurt tė zhvillimit nė tė ardhmen.BS


Komentet

Komente | Kthehu
comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria