Shqipėria

Nishani: Kosova e pavarur arritja e dytė e kombit shqiptar

Bota Sot | 17.10.2012 09:49
Nishani: Kosova e pavarur arritja e dytë e kombit shqiptar

Presidenti i Republikės Bujar Nishani vlerėsoi Kosova e pavarur ishte arritja e dytė e kombit shqiptar, I cili merr njė kuptim tė vecantė nė prag tė 100 vjetorit tė Pavėrėsiėė sė Shqiėrisė.

Kėtė deklaratė kreu i shteti shqitpar e bėri nė nė aktivitetin ‘100 vite Pavarėsi, marrėdhėniet Shqipėri-Austri’ tė zhvilluar paraditen e sotme nė Hotel Rogner, Tiranė.

Kreu i shtetit Bujar Nishani ka deklaruar sot se shqiptarėt janė tė gatshėm qė tė paguajnė ēmimin e sakrificave pėr njė tė ardhme europiane.
Deklarata e Nishanit ėshtė bėrė nė njė aktivitet pėr 100-vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė ku kreu i shtetit ka vlerėsuar edhe marrėdhėniet shqiptaro-austriake.
"Shqiptarėt janė treguar tė gatshėm qė me bindje tė paguajnė ēmimin e sakrificave pėr reformat qė janė kėrkuar pėr njė tė ardhme europiane. Nė kėtė proces Shqipėria ka pasur mbėshtetjen e Austrisė, mikut tė saj historik dhe tradicional. Austria nuk mungoi tė na gjendej pranė as nė momentet mė tė vėshtira. Ndihma ekonomike dhe investimet nė sektorė tė rėndėsishėm si nė tregun financiar, industrinė e naftės, nė energjikė, nė fushėn e sigurisė tė cilėt janė faktorė tė rėndėsishėm pėr zhvillimin e vendit dhe pėr ne kėtė jemi mirėnjohės komit dhe shtetit austriak” tha Nishani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria