Shqipėria

Muzeumet e Krujės dhe 100 vjetori i pavarėsisė

Bota Sot | 14.10.2012 17:57
Muzeumet e Krujës dhe 100 vjetori i pavarësisë

Kruja me muzeumet e saj ėshtė shndėrruar kėtė periudhė nė njė adresė kryesore pėr udhėtarėt shqiptarė dhe tė huaj, qė duan tė mėsojnė mė shumė pėr historinė e Shqipėrisė nė 100 vjetorin e pavarėsisė sė shtetit shqiptar. Nė kalanė e Krujės janė nė fakt dy muzeume; muzeu i Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut dhe muzeu kombėtar etnografik. Ato po vizitohen nga mijėra njerėz, shqiptarė nga Shqipėria, Kosova dhe shtetas tė huaj nga gjithė bota.
“Harta e vizitorėve tė muzeumeve tona pėrfshin gjithė botėn; Ballkani, Europa, Shtetet e Bashkuara dhe deri nga Japonia. Ata pyesin pėr ngjarjet historike tė Shqipėrisė dhe pėr stilin e jetesės sė shqiptarėve nė shekuj. Tė dy muzeumet janė pėrfshirė nė tė gjitha lėvizjet njėditore dhe shumė-ditore tė agjencive turistike. Muzeu kombėtar etnografik ėshtė nė fakt njė banesė e shqiptarėve, ku ėshtė pėrfshirė gjithė stili i tyre i jetesės” - thotė Nurmir Ricaj, ciceroni i muzeut etnografik.
Muzeumet e Krujės nuk kanė asnjė ēast qetėsi. Aty rrjedhin ēdo ditė qindra vizitorė qė admirojnė historinė e Shqipėrisė. Grupet qė po vizitojnė muzeumet e Krujės aktualisht janė nga Polonia dhe Italia.
“Ky muze i Skėnderbeut dhe muzeu etnografik janė shumė tė mirė - thotė Francesko Lucarini, i cili ka ardhur nė Krujė me bashkėshorten dhe dy fėmijėt nga Ankona e Italisė. - Kėto janė mė tė mirėt krahasuar me muzeumet e tjera qė kemi vizituar nėpėr Shqipėri, si pėr shembull, ai i Beratit. Grupi ka vizituar muzeumet nė Shkodėr, Berat, Gjirokastėr dhe Tiranė. Dua tė shtoj njė fakt tė rėndėsishėm, rrugėt janė pėrmirėsuar shumė. Na kishin thėnė nė Itali se rrugėt nė Shqipėri janė keq, por jo. Rrugėt janė ndėrtuar tė reja dhe janė shumė shumė mirė, pėrveē njė pjese rruge midis Beratit dhe Fierit. Rrugėt e tjera ishin shumė mirė”.
Punonjėsit e dy muzeumeve tė Krujės janė angazhuar maksimalisht pėr mikpritjen e vizitorėve. Asnjė detaj nuk u shpėton syrit tė tyre, qysh nga eksponatet e muzeumeve, dhe deri tek lulet nė oborr. Drejtori i kompleksit muzeal tė Krujės, Medi Hafizi, thotė se “tė gjithė po presim me emocione tė veēanta armėt dhe pėrkrenaren e heroit kombėtar tė shqiptarėve, Gjergj Kastriotit, Skėnderbej, tė cilat kolegėt nga Viena kanė premtuar se do t’i sjellin disa muaj nė muzeun historik kombėtar tė Tiranės dhe disa muaj nė Krujė, nė muzeun e tij”.
Kruja ishte qendra kryesore e rezistencės shqiptare ndaj pushtuesve otomanė dhe e heroit kombėtar, Gjergj Kastriotit, Skėndėrbej. Gjatė kėtij viti shqiptarėt po festojnė 100 vjetorin e pavarėsisė sė shtetit shqiptar, me qindra festave tė vogla e tė mėdha anembanė vendit, ndėrsa kėtu nė Krujė entuziazmi shihet nė sytė e mijėra vizitorėve dhe nė pasionin e ēdo ciceroni qė shpjegon historinė e Shqipėrisė.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria