Shqipėria

Tiranė: Pėrkeqėsohet gjendja e grevistėve

Bota Sot | 14.10.2012 17:26
Tiranë: Përkeqësohet gjendja e grevistëve

Nė Shqipėri vazhdon tė pėrkeqėsohet gjendja e ish tė burgosurve politikė tė cilėt prej mė shumė se tre javėsh gjenden nė grevė urie pėr tė kėrkuar shpėrblimin financiar pėr vitet e kaluara nė burgjet e dikaturės komuniste
Disa prej grevistėve kanė pėrfunduar nė spital pasi gjendja e tyre shėndetėsore ėshtė rėnduar. Tani kanė mbetur vetėm 8 prej tyre qė po vazhdojnė protestėn. Ndėrkaq situata bėhet mė problematike edhe pėr shkak tė kushteve tė motit. Greva po zhvillohet nė mjedise tė hapura, nėn disa tenda, tė cilat u pėrmbytėn nga shirat e rrėmbyere qė ranė gjatė natės sė mbrėmshme.
Grevistėt tė cilėt dy ditė mė parė u takuan me presidentin Bujar Nishani, u shprehėn tė zhgėnjyer pasi sic deklaruan nuk ka asnjė sinjal pėr zgjidhjen e kėrkesave tė tyre. Skėnder Tufa, pėrfaqėsues i ish tė pėrndjekurve bėri thirrje sot pėr njė zgjidhje tė shpejtė pasi sipas tyre gjendja shėndetėsore e grevistėve po bėhet gjithnjė e mė problematike.
Njė grup gazetarėsh protestuan sot para kryeministrisė dhe mė pas shkuan pranė mjediseve ku po zhvillohet greva. Ata kėrkojnė nga qeveria njė ndėrhyrje tė shpejtė dhe zgjidhjen e problemit tė ish tė pėrndjekurve. Nga autoritetet megjithatė nuk ka asnjė shenjė pėr tė nisur dialogun dhe gjetjen e njė zgjidhjeje kompromisi. Qeveria kėmbėngul se protesta ėshtė politike dhe se tė gjitha kanė marrė shpėrblimin financiar sipas ligjit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria