Shqipėria

Kryetarja e Kuvendit takim me deputetin e Bundestagut Ackerman

Bota Sot | 12.10.2012 17:10
Kryetarja e Kuvendit takim me deputetin e Bundestagut Ackerman

Topalli: Integrimi i vendit, Gjermania kontribut tė jashtėzakonshėm

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, nė procesin e integrimit tė Shqipėrisė, pėr tė cilėn Komisioni Europian rekomandoi dhėnien e statusit tė vendit kandidat nė BE, Gjermania ka njė kontribut tė jashtėzakonshėm. Duke folur nė njė takim me pėrfaqėsues tė Bundestagut gjerman, Kryetarja e Kuvendit tha se Gjermania dhe pėrfaqėsuesit e Bundestagut kanė dhėnė njė mbėshtetje tė jashtėzakonshme pėr Shqipėrinė dhe rajonin nė terma politikė, ekonomikė, ushtarakė, e tė tjerė.
Deputeti i Bundestagut gjerman Jens Ackerman vlerėsoi arritjet e rėndėsishme tė Shqipėrisė nė rrugėn e antarėsimit nė BE. Duke folur pėr forcimin e bashkėpunimit ekonomik mes dy vendeve, zoti Ackerman tha se Shqipėria ka njė potencial shumė tė madh, veēanėrisht nė fushėn e turizmit dhe kjo ėshtė njė mundėsi shumė e mirė pėr rritjen e numrit tė turistėve gjermanė nė Shqipėri.
“Gjermanėt njihen si kursimtar, megjithatė nė njė drejtim ku ata nuk kursejnė kurrė, janė pushimet e tyre vjetore. Unė mendoj se pikėrisht nė kėtė fushė, nė fushėn e turizmit Shqipėria ka mjaft potencial pėr tė ofruar pėr nga peisazhet malore, bregdeti, kultura, njerėzit e sjellshėm, tė dashur e mikpritės. Shqipėria pati nje tendė mjaft cilėsore edhe nė panairin e turizmit qė u zhvillua nė Berlin”, tha ai.
Zoti Ackerman ndodhet nė Shqipėri, nė kuadėr tė projektit tė pėrbashkėt pėr dhėnien e bursave studentėve shqiptar, tė cilėt do tė bėjnė praktikėn e tyre nė Bundestagun gjerman.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria