Kryetarja e Kuvendit takim me deputetin e Bundestagut Ackerman - Bota Sot
Kryetarja e Kuvendit takim me deputetin e Bundestagut Ackerman

Shqipëria

E mërkurë, 24 gusht 2016

Kryetarja e Kuvendit takim me deputetin e Bundestagut Ackerman

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 17:10

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, në procesin e integrimit të Shqipërisë, për të cilën Komisioni Europian rekomandoi dhënien e statusit të vendit kandidat në BE, Gjermania ka një kontribut të jashtëzakonshëm. Duke folur në një takim me përfaqësues të Bundestagut gjerman, Kryetarja e Kuvendit tha se Gjermania dhe përfaqësuesit e Bundestagut kanë dhënë një mbështetje të jashtëzakonshme për Shqipërinë dhe rajonin në terma politikë, ekonomikë, ushtarakë, e të tjerë.
Deputeti i Bundestagut gjerman Jens Ackerman vlerësoi arritjet e rëndësishme të Shqipërisë në rrugën e antarësimit në BE. Duke folur për forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve, zoti Ackerman tha se Shqipëria ka një potencial shumë të madh, veçanërisht në fushën e turizmit dhe kjo është një mundësi shumë e mirë për rritjen e numrit të turistëve gjermanë në Shqipëri.
“Gjermanët njihen si kursimtar, megjithatë në një drejtim ku ata nuk kursejnë kurrë, janë pushimet e tyre vjetore. Unë mendoj se pikërisht në këtë fushë, në fushën e turizmit Shqipëria ka mjaft potencial për të ofruar për nga peisazhet malore, bregdeti, kultura, njerëzit e sjellshëm, të dashur e mikpritës. Shqipëria pati nje tendë mjaft cilësore edhe në panairin e turizmit që u zhvillua në Berlin”, tha ai.
Zoti Ackerman ndodhet në Shqipëri, në kuadër të projektit të përbashkët për dhënien e bursave studentëve shqiptar, të cilët do të bëjnë praktikën e tyre në Bundestagun gjerman.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test