Shqipėria

Nishani grevistėve: Mos rrezikoni jetėn, do ndjek kauzėn tuaj

Bota Sot | 12.10.2012 15:07
Nishani grevistëve: Mos rrezikoni jetën, do ndjek kauzën tuaj

Presidenti i Republikės, Bujar Nishani, priti sot nė njė takim njė pėrfaqėsi tė grevistėve ish-tė pėrndjekurve politikė dhe dėgjoi me vėmendje kėrkesat e tyre. Nė kėtė takim, Presidenti Nishani shprehu respektin ndaj institucionit tė grevės si institucion i tė drejtės sė fjalės.

Kreu i Shtetit shprehu vlerėsimin pėr kontributin e pazėvendėsueshėm qė shtresa e ish-tė pėrndjekurve politikė ka dhėnė nė historinė e Shqipėrisė, nė ardhjen e demokracisė si dhe kontributin e rėndėsishėm pėrgjatė kėtyre viteve.

Presidenti i Republikės shprehu shqetėsimin e thellė pėr pasojat fizike dhe psikologjike tė grevistėve dhe familjarėve tė tyre. Nė vlerėsimin e Kryetarit tė Shtetit, rrezikimi i jetės jo vetėm i dy pjesėtarėve tė grevės, por edhe gjithė grupit tė grevistėve dhe dhimbjes qė shkakton, duhet tė shmanget nė respekt tė vlerės qė jeta ka.

Presidenti Nishani u bėri thirrje pėrfaqėsisė sė grevistėve qė tė kontribuojnė nė shmangien e akteve ekstreme qė dėmtojnė shėndetin fizik dhe psikologjik tė grevistėve dhe familjarėve tė tyre.

“Ēdo zgjidhje duhet tė kalojė pėrmes zbatimit tė legjislacionit pėr kompensimin financiar tė ish-tė pėrndjekurve politikė si njė mundėsi rehabilitimi social pėr kėtė shtresė dhe jo thjesht si dėmshpėrblim monetar”, tha Presidenti.

Kreu i Shtetit premtoi se do tė ndėrmarrė nismėn pėr ndjekjen nė vijimėsi tė procesit tė zbatimit tė ligjit pėr kompensimin financiar tė ish-tė pėrndjekurve politikė dhe pėr kėtė do tė kėrkojė informacion tė vazhdueshėm nga Ministria e Financave dhe e Drejtėsisė pėr zbatimin e kėtij ligji. Presidenti Nishani shfaqi mendimin se duhet shmangur pėrdorimi politik i grevės.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria