Shqipėria

Rama: Taksa progresiste, jo kėrcėnim pėr bizneset

Bota Sot | 12.10.2012 12:47
Rama: Taksa progresiste, jo kërcënim për bizneset

Partia Socialiste ka zhvilluar sot njė tryezė me pėrfaqėsues tė biznesit tė madh nė vend. Nė fjalėn e tij, kryetari i PS-sė Edi Rama ka vlerėsuar tryezėn si njė mėnyrė e mirė komunikimi pėr tė diskutuar tė gjitha problemet qė has sot biznesi.

“Ashtu sikundėr u jam mirėnjohės atyre sipėrmarrėsve tė mėdhenj qė na kanė hapur derėn , qė kanė pranuar tė jenė me ne edhe publikisht, ashtu do tė dėshiroja tu isha mirėnjohės nė vijim edhe tė tjerėve me vullnetin pėr tė qenė tė pranishėm nė tė gjithė sipėrmarrjen shqiptare.” tha Rama.

Duke iu referuar taksės progresiste, Rama i garantoi sipėrmarrėsit se vlera e progresivitetit nuk ėshtė njė arsye pėr tu ndjerė tė kėrcėnuar, por se nė kėtė mėnyrė ata do tė shėrbehen mė mirė.
"Ne besojmė tek vlera e progresivitet e cila na ndan nga pala tjetėr, na ndan nė kėndvėshtrimin pėr botėn. Kush fiton mė shumė duhet tė paguajė mė shumė. Pėr tė gjithė ju dhe sipėmarrėsit qė kanė hyrė nga shtegu i lirisė duke besuar tek merita ky nuk ėshtė kėrcėnim por ėshtė stimuli” tha Rama.

Rama ka theksuar se disa nga sektorėt e ekonomisė si ndėrtimi apo fasonėt ndodhen nė gjendje tė vėshtirė ndėrsa premtoi se pas 9 muajsh ku PS-ja tė vijė nė pushtet do tė hapet njė faqe e re pėr biznesin.

"Asnjė sipėrmarrės nuk duhet tė ndihet i kėrcėnuar pėr shkak tė pėrkatėsisė politike, me asnjė sipėrmarrės nuk do tė sillemi si dele e zėzė, dhe asnjė sipėrmarrės nuk do tė privilegjohet" tha Rama.

Ai gjithashtu ka kėrkuar nga qeveria heqjen e TVSH-sė pėr biznesin e vogėl pasi sipas tij ky biznes po lėngon nėn peshėn e njė krizė asfiksuese pėr tė jo pėr asnjė faj tė krizės globale, por pėr pėrgjegjėsi tė plotė tė qeverisė.

"Kam parė vetė dhjetra sipėrmarrės tė vegjėl, tė cilėt janė nė kushtet e njė dėshpėrimi tė ndjeshėm nė ēdo fjalė qė nxjerrin nga goja. Tanimė me patjetėr nė urgjencė duhet hequr taksa e biznesit tė vogėl. Ka kohė qė i ka ikur koha. Nė ndėrtim, ka mungesė dramatike likuiditeti dhe asete tė ndėrtuara nė vite qė nuk shiten. Ne do tė konsultojmė shoqatėn e ndėrtuesve pėr tė propozuar njė skemė tė riaktivizimit, nė tregun e ndėrtimit, tė aseteve qė nuk gjenerojnė mė vlerė nė ekonomi. Ne nuk mund ti lėmė miliona euro tė flenė duke u amortizuar nė kushtet e njė vdekjeje klinike. Fasonėt, ka qenė njė komunikim model pėr atė qė ne duam tė ndėrtojmė si mjedis, ku kanė qenė tė pranishėm sipėrmarrės tė majtė edhe tė djathtė, ku kanė qėndruar pėrballė nesh duke folur pėr interesin e pėrbashkėt tė tyre, qė ėshtė dhe yni” tha Rama.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria