Shqipėria

Basha vendos ti zhvendos lojrat e fatit

Bota Sot | 09.10.2012 23:16
Basha vendos  ti zhvendos lojrat e fatit

Kėshilli Bashkiak ka miratuar vetėm me votat e mazhorancės, vendosjen e njė takse tė pėrkohshme pėr lojėrat e fatit. Me kėtė vendim, Bashkia e Tiranės synon tė nxisė zhvendosjen e lojrave tė fatit, nė territorin e Uzinės sė Ndėrtimit tė Automjeteve (“UPNA” - ish –Uzina e Autotraktorėve, Shkozė) pronė e Bashkisė sė Tiranės. Miratimi i kėtij vendimi ėshtė shoqėruar me debate nga kėshilltarėt socialistė, tė cilėt gjatė gjithė diskutimit kanė qėndruar nė kėmbė. Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha i cili ėshtė dhe iniciuesi i kėsaj nisme, ka kėrkuar nga kėshilltarėt e majtė, tė vendosin interesin e qytetarėve para ēdo interesi tjetėr, politik apo lobim financiar.

“Masa e sotme nuk ka tė bėjė me penalizimin e askujt, por ka tė bėjė me njė problem social qė ka marrė pėrmasa tė paprecedentė nė qytetin e Tiranės. Cili ėshtė problemi? Problemi ėshtė shtrirja e paprecedentė e lojrave tė fatit, pra kazinove nė lagjet e qytetit tonė, shtrirje e cila pėr frymė ėshtė e paprecedentė krahasuar me ēdo qytet apo kryeqytet tjetėr tė Evropės apo botės sė qytetėruar. Nė vitet e fundit, nė qytetin e Tiranės, vetėm tė liēencuara pėrllogariten afro 10 kazino pėr minibashki, qė do tė thotė se numri i kazinove nė qytet, frikshėm po i afrohet nė raste tė veēanta apo po tejkalon numrin e shėrbimeve tė tjera tė qytetit si furrat e bukės, dyqanet e mishit, tė fruta -perimeve etj. Qėllimi ynė nuk ėshtė tė privojmė askėnd nga e drejta e tyre pėr tė luajtur nė lojrat e fatit, por qėllimi ynė ėshtė ta bėjmė tė vėshtirė, mundėsisht tė pamundur aksesin, pėr ata qė paratė pėr ushqimin e familjes sė tyre apo medikamenteve, i shpenzojnė nėpėr kazino, vetėm sepse ato gjenden tek dera e shtėpisė apo hyrja e pallatit tė tyre. Unė shpresoj qė duke i dhėnė mbėshtetje kėsaj mase, ju do i jepni zėrin dhe vendimarrjen e Kėshillit, kėrkesės sė qytetarėve tė Tiranės, tė cilėt nė mėnyrė tė plotė e tė gjithanshme presin sot nga ky Kėshill, jo pengim, as bojkot apo zhurmė, por presin votim qytetar, pėr njė ēėshtje qytetare, ndaj ftoj kėtė Kėshill t’i largohet porosive politike dhe t’i kthehet interesit qytetar, tė hedhė poshtė lobimet politike apo financiare dhe tė votojė pėr interesin qytetar. Sot, tani, nė kėtė sallė, qytetarėt e Tiranės shohin dhe presin qė vullneti i votės sė tyre tė pėrkthehet nė vendim pėr interesat e tyre” – u shpreh Kryebashkiaku Basha.

Taksės sė pėrkohshme tė lojėrave tė fatit i nėnshtrohen tė gjithė personat fizikė ose juridikė, vendas ose tė huaj, tė licencuar pėr kryerjen e aktivitetit pėr lojėra fati, nė territorin e Bashkisė sė Tiranės. Taksa e pėrkohshme e lojėrave tė fatit, aplikohet pėr ēdo sallė ku zhvillon veprimtarinė organizatori.

Niveli i taksės sė pėrkohshme tė lojėrave tė fatit aplikohet i diferencuar, sipas ndarjes zonale tė hartės sė qytetit tė Tiranės. Pėr kazinotė dhe kazinotė elektronike, niveli i taksės deri nė datėn 30.06.2013 ėshtė si mė poshtė:

Pėr subjektet e zonės A, niveli i taksės ėshtė 1.000 lekė/m2;

Pėr subjektet e zonės B, niveli i taksės ėshtė 700 lekė/m2;

Pėr subjektet e zonės C, niveli i taksės ėshtė 500 lekė/m2;

Pėr kazinotė dhe kazinotė elektronike, niveli i taksės pas datės 30.06.2013 ėshtė si mė poshtė:

Pėr subjektet e zonės A, niveli i taksės ėshtė 10.000 lekė/m2;

Pėr subjektet e zonės B, niveli i taksės ėshtė 7.000 lekė/m2;

Pėr subjektet e zonės C, niveli i taksės ėshtė 5.000 lekė/m2;

Por, nė vendim sanksionohet se pėr tė gjithė subjektet qė do tė ushtrojnė aktivitetin e tyre nė territorin e Uzinės sė Ndėrrimit tė Automjeteve (“UPNA” - ish –uzina e Autotraktorėve – Shkozė), nuk do tė aplikohet taksa e pėrkohshme e lojrave tė fatit.

Subjektet e kategorisė sė lojėrave tė fatit, kazino dhe kazino elektronike qė zhvendosin aktivitetin e tyre nė territorin e Uzinės sė Ndėrtimit tė Automjeteve (“UPNA” - ish –uzina e Autotraktorėve – Shkozė), pėrfitojnė rimbursim tė pagesave tė kryera tė kėsaj takse, si mė poshtė:

Pėr zhvendosjen brenda datės 30 qershor 2013, rimbursohen nė vlerėn 100% tė pagesės sė kryer nga hyrja nė fuqi e kėsaj takse;

Pėr zhvendosjen brenda datės 30 shtator 2013, rimbursohen nė vlerėn 50% tė pagesės sė kryer nga hyrja nė fuqi e kėsaj takse;

Pėr lojėrat e tjera tė fatit si, baste sportive, baste pėr gara nė pistė, lotari kombėtare, bingo tradicionale dhe bingo televizive, niveli i taksės ėshtė 5000 lekė/muaj.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha i ka ftuar kėshilltarėt e majtė tė dėgjojnė zėrin e qytetarėve dhe tė bashkojnė votat me mazhorancėn, pėr kėtė vendim tė rėndėsishėm pėr qytetarėt e Tiranės.

”Kėtu ka tre mėnyra pėr tė vepruar, ne mund tė votojmė pro tė gjithė, ne mund tė ndahemi nė votė pro dhe kundėr dhe mėnyra e tretė ėshtė qė pėr t’i ikur votės, tė ēohesh nė kėmbė e tė bėsh zhurmė. Secila prej mėnyrave ėshtė nė dorėn tuaj, ky ėshtė njė vend i lirė, ėshtė njė qytet i lirė, ky ėshtė njė kėshill i lirė dhe demokratik. Thirrja ime, z.Kryetar i Kėshillit, tė nderuar anėtarė ėshtė votoni pro kėsaj mase, tė mbroni interesin qytetar, tė dėgjoni zėrin e qytetarėve dhe jo zėrat e tjerė haluēinativė” – u shpreh z. Basha

Aktualisht, sipas Njėsisė sė Mbikėqyrjes sė Lojrave tė Fatit, nė Bashkinė e Tiranės ushtrojnė aktivitet 20 kazino elektronike tė licencuara, me 81 salla me kompjutera dhe makina elektronike, 7 subjekte tė licencuara pėr baste sportive, me 801 pika shitjeje si dhe 10 bingo.

Vendimi i Bashkisė sė Tiranės pėr grupimin nė njė zonė periferike tė lojėrave tė fatit, u diktua nga pasoja tė rėnda shoqėrore dhe komunitare qė pasojnė kėtė aktivitet. Shtrirja galoponte e lojėrave tė fatit nė ēdo rrugė, bllok banimi dhe lagje tė Tiranės, krijon mundėsi pėr tė frekuentuar brenda njė kohe fare tė shkurtėr dhe brenda njė distance tė papėrfillshme njėsitė e lojėrave tė fatit, duke sjellė njė rritje shqetėsuese tė pėrdoruesve tė tyre. Pėrdorimi i lojėrave tė fatit shoqėrohet me probabilitetin e lartė tė humbjes sė mjeteve financiare, qė nė shumicėn e rasteve merren nga buxhetet familjare.

Problematika shoqėrore vijon mė tej me grindjet brenda familjes, tė cilat ēojnė nė dhunė, shpenzime tė paautorizuara, vjedhje brenda familjes dhe brenda bllokut tė banimit. Nė njė numėr gjithnjė e nė rritje rastesh, ky fenomen agravohet duke sjellė pėrdorimin e dhunės nė ambientet e lojėrave tė fatit e mė gjerė, si dhe shpeshtimin e precendentėve kriminalė, tė tillė si, dhunė nė familje, vjedhje me dhunė, kėrcėnime me armė tė ftohta dhe tė zjarrit si dhe pėrdorimin e tyre qė kanė rezultuar nė plagosje dhe humbje jete.

“Nė pėrfundim tė kėtij votimi, qė unė e konsideroj shumė tė rėndėsishėm pėr qytetin e Tiranės, mė vjen keq qė jo i gjithė Kėshilli votoi, ėshtė e drejta e opozitės tė votojė si tė dojė por pėrdorimi i zėrit tė lartė pėr tė fshehur kapjen nga klientela ėshtė vetėm njė pėrshkallėzim i luftės politike dhe nuk i shėrben interesit qytetar. Unė jam i lumtur, qė me kėtė vendim, qytetarėt dhe qyteti shėnuan njė fitore“ - u shpreh Kreu i Bashkisė sė Tiranės z. Basha. BScomments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria