Shqipėria

Nishani: S’ndėrhyj nė grevė, ėshtė politike

Bota Sot | 09.10.2012 23:05
Nishani: S’ndërhyj në grevë, është politike

Presidenti tha se kur tė pėrndjekurit iu kundėrvunė regjimit nė komunizėm, nuk kishin nė mendje dėmshpėrblimin. Ai tha se nuk komunikon me grevistėt pėr shkak se greva ėshtė politike. Nishani kėrkoi qė tė hetohet se kush ia vuri zjarrin Ndrecės. Presidenti tha se nuk ekziston ligj lufte me Greqinė, tani qė dy vendet janė nė NATO

Presidenti i Republikės, Bujar Nishani, i ftuar nė emisionin “Pesė pyetjet nga Babaramo”, tha se greva e urisė ka doza tė larta tė deklaratave politike.

“Grevėn e kam parė nė dy aspekte. Nė aspektin human, meriton tė respektohet. Unė e respektoj institucionin e grevės. Sa i pėrket pėrmbajtjes, kam konstatuar doza tė larta tė deklaratave politike nga kjo grevė,” tha Nishani.

Presidenti deklaroi se nuk ka kontaktuar me grevistėt pėr kėtė arsye, pasi ka konstatuar ngarkesa tė mėdha politike.

Nishani tha se megjithatė ka folur me pėrfaqėsues tė tė pėrndjekurve, tė cilėt thotė se i ka edhe nė staf, dhe ka arritur nė pėrfundimin se ata nuk e kanė bėrė betejėn nė komunizėm duke pasur nė mendje dėmshpėrblimin nė demokraci.

“Ish- tė pėrndjekurit janė dhe do mbeten njė pjesė e rėndėsishme kontributore e demokracisė dhe ndryshimeve nė Shqipėri. Por fakti mė interesant ėshtė se tek tė gjitha tė pėrndjekurit kam konstatuar njė konkluzion, qė kontributi i tė pėrndjekurve politikė gjatė viteve tė regjimit komunist, kurajo qė ata kanė pasur pėr t’iu kundėrvėnė njė regjimi, ka qenė i bazuar nė parime shumė tė mėdha universale, parimi i lirisė, i tė drejtės dhe asnjė qė ėshtė ngritur kundėr atij regjimi, nuk e ka bėrė duke tė menduar se do shpėrbleheshin financiarisht,” tha Nishani, qė shtoi se greva e urisė nuk ėshtė njė gjetje.

“Mendoj se format ekstreme tė grevės sė urisė, besoj nuk janė tė gjetura pėr tė kėrkuar njė kompensim financiar, sado i madh ose i vogėl tė jetė. Imagjinoni qė sot pronarėt tė kėrkonin kompensim financiar menjėherė, se ēfarė do tė ndodhte,” tha Nishani.

Presidenti tha se duhet hetuar se kush ia vuri zjarrin Ndrecės. Ai la tė kuptohet se greva po pėrdoret politikisht.

“Unė u kėrkoj organeve tė drejtėsisė tė hetojnė me forcė, pasi askush nuk mund tė arrijė objektivat e tij me fatkeqėsinė e tjetrit,” tha Nishani.

Presidenti Nishani foli edhe pėr vizitėn e Edmond Panaritit nė Greqi. Ai deklaroi se kjo vizitė ka qenė shumė e suksesshme.

Nishani tha se: “ligji i luftės me Greqinė nuk ekziston, pasi me hyrjen nė NATO, automatikisht ai ligj ėshtė i pakuptimtė”.

I pyetur nė lidhje me marrėveshjen e ujėrave me Greqinė, Nishani theksoi se ky pakt duhet tė negociohet sėrish, pasi marrėveshja ėshtė shfuqizuar nga Gjykata Kushtetuese.

“Marrėveshja duhet bėrė mbi bazėn e procedurave qė Kushtetuesja ka pėrcaktuar se duhen mbajtur parasysh. Qeveritė duhet tė gjejnė modalitetet pėr tė nisur negociatat dhe tė arrijnė njė marrėveshje”, u shpreh Presidenti.

Sipas kreut tė shtetit shqiptar, negociatat e reja duhet tė ngrihen mbi bazėn e ligjit tė brendshėm dhe konventave ku Shqipėria ėshtė palė.

Presidenti tha se javėt qė vijnė, qė pėrkon me nėntorin, do tė vijė nė axhendėn e tij edhe ēėshtja e kryeprokurorit. Ai nuk sqaroi nėse ajo do tė zėvendėsohet tani, apo vitin tjetėr, por duket se mė kėtė fjali nėnkuptoi se Ina Rama do largohet tani.

I pyetur pėr kryeprokurorin e ri, ai tha se “do prevalojė integriteti moral dhe pjesa profesionale, natyrisht”.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria