Shqipėria

Greva e urisė nė ditėn e 18

Bota Sot | 09.10.2012 19:31
Greva e urisë në ditën e 18

Greva e urisė sė 25 ish tė burgosurve politikė tė diktaturės komuniste, e cila kulmoi dje me vetėsakrifikimin e kryetarit tė saj, Gjergj Ndreca, sot kaloi ditėn e 18. Nė spitalin ushtarak mjeku Ilir Nezha pohoi se “gjendja e tij shėndetėsore ka fituar qėndrueshmėri dhe plagėt e shkallės sė dytė tė rrezikut janė reduktuar nga 40 pėr qind nė 30-35 pėr qind”.
Kryetari i grevės sė urisė, Gjergj Ndreca, leu veten me benzinė dhe u pėrfshi dje nė mėngjes nga flakėt, por mjekėt, grevistėt dhe policia ndėrhynė dhe i shpėtuan jetėn.
Ambasadori amerikan Aleksandėr Arvizu e vizitoi Ndrecėn nė spital dhe takoi mbrėmė grevistėt e urisė, tė cilėve u kėrkoi tė mos dėmtojnė veten e tyre me akte tė tilla, por kanė tė drejtėn tė kėmbėngulin qė zėri i tyre tė dėgjohet. Ndėrsa nė njė prononcim tjetėr sot gjatė njė vizite nė Fier ambasadori Arvizu theksoi se nėn regjimin e mėparshėm asnjė nuk vuajti mė shumė se tė burgosurit politikė, individėt e persekutuar.
“Ėshtė njė problem pėr gjithė vendin, dhe jo vetėm pėr disa individė, kur nė vitin 2012 ata e gjejnė veten tė lėnė jashtė shoqėrisė. Shtetet e Bashkuara nuk janė nė gjendje tė marrin njė qėndrim mbi vlerėn e argumenteve specifike, ankesat e tyre specifike, por ne besojmė fort se duhet tė ketė ndonjė mėnyrė qė kėto ankesa tė pėrēohen, tė paraqiten” - tha ambasadori Arvizu.
Sipas tij, nga pikėpamja humanitare dhe e dinjitetit njerėzor, kėta njerėz janė tė margjinalizuar nė shoqėri, nuk po ia dalin mbanė. “Njerėzit duhet ta shohin situatėn e tyre qė tė ketė ndonjė lloj dialogu, ndonjė lloj komunikimi, pėr tė dėgjuar atė qė ata kanė pėr tė thėnė. SHBA nuk po merr njė qėndrim me kėtė apo atė argument, por ne po themi fuqishėm se nevojitet tė ketė dialog dhe komunikim, sepse kėshtu funksionon qeverisja demokratike” - tha ambasadori amerikan.
Ndėrsa sot ambasadori i Bashkimit Europian, Etore Sequi e vizitoi Ndrecėn nė spital, ku falenderoi mjekėt pėr shėrbimin dhe i pėrcolli atij simpatinė e kolegėve nga Brukseli. “Ne besojmė se tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me kompensimin e ish tė burgosurve politikė duhen trajtuar pėrmes zbatimit tė ligjeve. Nevojitet dialogu midis palėve tė pėrfshira”, tha ambasadori Sekui.
Ndėrkaq ministria e financave pėrmes sekretarit tė pėrgjithshėm tė saj publikoi njė deklaratė nė lidhje me dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė. Zoti Dorjan Teliti tha se “greva ėshtė e manipuluar politikisht”, ndėrsa dha shifra tė kompensimeve pėr secilin grevist, shifra qė konfirmojnė sipas tij, vėmendjen e qeverisė ndaj kėsaj shtrese, tė cilat “janė edhe vlerat mė tė mėdha tė dėmshpėrblimit krahasuar me ēdo vend tjetėr ish komunist nė botė”.
Ndėrkaq greva e urisė vazhdon nė ditėn e 18 nė periferi tė kryeqytetit, dhe grevistėt thonė se janė tė vendosur qė ta vazhdojnė atė, dhe se kėrkesat e tyre janė thjesht ekonmike. “Ky ėshtė vetėm fillimi. Jemi tė vendosur tė kėrkojmė tė drejtėn tonė qė ėshtė miratuar me ligj nė parlament. Nuk kemi punė me politikė, por vetėm me ekonomi. U kemi thėnė tė gjithė politikanėve qė na kanė ardhur nė grevė: Mos na ngatėrroni me politikė. Ne duam vetėm dėmshpėrblimet tona, dhe u kemi lėnė afate atyre, ndėrsa pėr grevėn e urisė jemi tė vendosur” - tha Besim Valteri, njė nga grevistėt.
Pėrfaqėsuesi i urgjencės spitalore tė turnit Frrok Bardhi thotė se “njerėzit e mjekėsisė janė nė gadishmėri tė plotė 24 orė, por gjendja e grevistėve po rėndohet, dhe pėr ēdo problem grevistėt i nisim nė spital pėr serume dhe mjekime tė veēanta” - thotė Frrok Bardhi, pėrfaqėsues i urgjencės shėndetėsore. Ndėrsa koordinatori i grevės, Skėnder Tufa, thotė se sot janė dhėnė disa shenja pėr dialog nga disa politikanė qė po pėrpiqen tė vendosin komunikim.
Grevistėt e urisė thonė se nuk po bėjnė grevė pėr vete, por pėr mijėra ish tė dėnuar tė tjerė tė regjimit komunist, qė nuk janė jetojnė mirė dhe nuk janė integruar nė shoqėri. Ky grup ish tė burgosurish politikė po zhvillojnė njė grevė urie prej 18 ditėsh duke kėrkuar dėmshpėrblimet e burgimit tė padrejtė nga diktatura komuniste, pėr tė cilėn kanė marrė pafajsinė.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria