Shqipėria

Shkishėrim pėr vrasėsit e 'gjakut', Myslimanėt mbėshtesin nismėn

Bota Sot | 07.10.2012 16:49
Shkishërim për vrasësit e

Dekreti i Mitropolisė sė Shkodrės, Sapės dhe Lezhės, pėr shkishėrimin e vrasėsve pėr gjakmarrje ėshtė vlerėsuar edhe nga Komuniteti Mysliman, tė cilėt gjakmarrjen e kanė cilėsuar si njė akt tė shėmtuar qė duhet dėnuar kategorikisht.

Nėnkryetari i Komuniteteti Mysliman, Gazmend Aga tha se po vlerėsojnė ndėrmarrjen e njė fushate sensibilizuese pėr ndalimin e gjakmarrjes duke kthyer besimin nė Zot.

“Ėshtė me tė vėrtetė njė akt pėr tu vlerėsuar sepse komunitetet fetare dhe feja nė pėrgjithėsi duhet tė ketė rolin e saj nė problemet sociale qė ndodhin nė vendin tonė, por edhe nė pėrgjithėsi. Nėse gjakmarrja ėshtė njė akt i shėmtuar, i cili nuk ndodh vetėm nė vendin tonė, por nė shumė vende tė botės aty ku mungon besimi. Komuniteti Mysliman ėshtė duke vlerėsuar fushatėn e njė ndėrmarrjeje tė mundshme, duke parė situatėn megjithėse ka qėnė njė problem i hershėm i Shqipėrisė nė krahina tė caktuara po shikojmė qė ėshtė njė akt qė po pėrhapet shumė kohėt e fundit, pėr t’i rikujtuar njerėzve besimin nė Zot”- deklaroi Aga.

Nėkryetari i Komunitetit Mysliman mė tej shtoi se fenomeni i gjakmarrjes nuk ėshtė shumė i pėrhapur nė familjet besimtare myslimane.

“Nuk ėshtė njė fenomen i pėrhapur nė besimtarėt myslimanė, por patjetėr qė mund tė ketė ndonjė rast sepse le tė themi se nė cdo vend ka keqkuptime tė tilla, por ėshtė njė fenomen shumė pak i pėrhapur nė familjet myslimane.

I kontaktuar nga NEWS24 zėdhėnėsi i Kishės Ortodokse Shqiptare, nuk ka pranuar tė komentojė dekretin pėr shkishėrimin. Dekreti pėr shkishėrim pėr vrasėsit pėr gjakmarrje, u nxorr nga Mitropolia e Shkodrės, Sapės dhe Lezhės pak ditė mė parė pas vrasjeve tė njėpasnjėshme tė kohėve tė fundit, pėr gjakmarrje. Ai u pa si mundėsi pėr tė zhdukur kėtė fenomen.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria