Shqipėria

Greva e urisė, dita e 15

Bota Sot | 07.10.2012 16:45
Greva e urisë, dita e 15

Gjendja e grevistėve ėshtė rėnduar sė tepėrmi. Njė pjesė e madhe e tyre janė duke iu nėnshtruar ndihmės mjekėsore nė spitalin “Nėnė Tereza” nė Tiranė, ndėrkohė qė tė tjerė janė rikthyer sėrish pėr tė mos u tėrhequr prej saj.

Disa prej tyre kujtojnė dhimbjet qė kanė kaluar nė kohėn e komunizmit dhe burgun e kryer, duke u shprehur se pavarėsisht se janė ish tė burgosur politikė, nuk janė nė njė grevė politike, por ekonomike.

“Jemi betuar qė do tė qėndrojmė deri nė fund, do japim edhe jetėn. Duam dėmshpėrblimin tonė dhe nuk ka lidhje me politikėn kjo protestė”, shprehen grevistėt.

Ndėrkohė qė ata paralajmėrojnė njė tjetėr protestė pėr tė hėnėn paradite pėrpara zyrave tė Kuvendit duke i kėrkuar mbėshtetje qytetarėve tė solidarizohen me ta.

“U bėjmė thirrje tė gjithė qytetarėve tė bashkohen me ne, nuk ka rėndėsi se kė parti politike simpatizojnė”, shtojnė ish tė pėrndjekurit.

Greva e urisė ka hyrė nė ditėn e pesėmbėdhjetė tė saj. Ndėrsa qeveria nuk do tė negociojė me organizatorėt e saj, grevistėt nuk pranojnė ta mbyllin kėtė grevė urie duke e konsideruar si e vetmja alternativė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria