Shqipėria

Berisha udhėton pėr Strasburg

Bota Sot | 07.10.2012 16:03
Berisha udhëton për Strasburg

Kryeministri Berisha do tė niset sot pėr nė Strasburg, ku do tė marrė pjesė nė Forumin Ndėrkombėtar pėr Demokracinė, qė zhvillohet nga Kėshilli i Evropės. Ky Forum, i cili zhvillohet nė periudhėn 5-11 tetor, do tė trajtojė njė seri temash mbi demokracinė dhe tė ardhmen e saj si “Modelet e vjetra dhe realitetet e reja”, “Tė rinjtė dhe demokracia”’, “Demokracia gjithėpėrfshirėse”, “Vlerat Universale, Sfidat Globale dhe Realitetet Rajonale”. Nė kėtė Forum do tė marrė pjesė edhe Kryetarja e Kuvendit znj Jozefina Topalli.

Nė kėtė Forum marrin pjesė personalitete tė shquara tė politikės, ekonomisė, shoqėrisė civile, drejtėsisė etj nga Evropa dhe mbarė bota si Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Moon, Presidenti i Asamblesė Parlamentare tė KiE-sė Jean-Claude Mignon, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Europės Thorbjųrn Jagland, President i Parlamentit Evropian Martin Schultz, Ministri i Financave tė Gjermanisė Wolfgang Achauble, etj.

Kryeministri Berisha, nė emėr tė Presidencės shqiptare tė Komitetit tė Ministrave tė Kėshillit tė Evropės do t’i drejtohet Forumit me njė fjalė, nė sesionin e ditės sė hėnė me temė “A kanė nevojė tregjet pėr demokracinė dhe anasjelltas?”,thuhet nė njoftimin e Kryeministrisė.

Kryeministri, nė fjalėn e tij, do tė fokusohet nė ndryshimet madhore tė vendit, konsolidimin e demokracisė dhe tregun e lirė dhe zhvillimin ekonomik, tė cilat kanė nė bazė tė tyre lirinė.BS


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria