Shqipėria

Berisha takim lamtumirės me ambasadoren Zvicerane

Bota Sot | 04.10.2012 14:50
Berisha takim lamtumirës me ambasadoren Zvicerane

Kryeministri Berisha priti sot, nė njė takim, ambasadoren e Zvicrės nė Shqipėri, zonjėn Yvana Enzler, me rastin e pėrfundimit tė detyrės.

Kryeministri Berisha i shprehu zonjės Enzler falėnderimet pėr kontributin e saj nė forcimin e marrėdhėnieve dhe bashkėpunimit ekonomik midis dy vendeve, veēanėrisht nė fushėn e energjisė, asistencėn pėr zhvillimin e arsimit profesional, nxitjen e investimeve zvicerane nė Shqipėri etj.. Nė kėtė kontekst, bashkėbiseduesit vlerėsuan impaktin shumė pozitiv qė gazsjellėsi Trans-Adriatik (TAP) do tė ketė edhe nė zhvillimin e marrėdhėnieve ekonomike dypalėshe.

Kryeministri shprehu gjithashtu, mirėnjohjen pėr ndihmėn qė Zvicra i ka dhėnė dhe vijon t’i japė Shqipėrisė, nė rrugėn e saj tė zhvillimit.

Kryeministri Berisha dhe ambasadorja Enzler pohuan nivelin shumė tė mirė tė marrėdhėnieve midis dy vendeve dhe vullnetin e plotė tė tė dy qeverive pėr tė zgjeruar e thelluar mė tej bashkėpunimin dypalėsh dhe pėr tė intensifikuar pėrpjekjet pėr rritjen e investimeve me interes tė ndėrsjellė.

Ambasadorja Enzler shprehu kėnaqėsinė qė pati rastin tė shėrbente nė Shqipėri dhe falėnderoi Kryeministrin pėr mbėshtetjen qė ajo ka pasur nga qeveria shqiptare, nė ushtrimin e detyrės sė saj.

Kryeministri Berisha tha se zonja Enzler largohet nga Shqipėria si njė mike e saj dhe ėshtė gjithnjė e mirėpritur kėtu, si dhe e uroi suksese nė detyrat e ardhshme.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria