Shqipėria

Berisha-Ramės: Mos shkelmo ėndrrėn europiane, voto ligjet

Bota Sot | 04.10.2012 09:29
Berisha-Ramës: Mos shkelmo ëndrrën europiane, voto ligjet

Kryeministri Berisha ka akuzuar sėrish sot kreun e opozitės Edi Rama se kėrkon pazare nė kėmbim tė votave pėr tė miratuar ligjet nė Parlament. Ndėrsa ka inaguruar sot gjimnazin "Ibrahim Hasmema” nė Petrelė tė Tiranės, shefi i qeverisė theksoi se deputetėt socialistėt bojkotojnė komisionet parlamentare duke mos votuar ligjet tė cilat janė tė rėndėsishme pėr marrjen e statusit kandidat pėr nė Bashkimin Europian.

"Ēdo ditė ndiqni komisionin e ligjeve ku ish-ministra, ish kryministra tė kėtij vendi ngrihen dhe dalin dhe lėnė karriget bosh pėr tė mos votuar ligjet qė kėrkon Brukseli dhe e bėjnė kėtė se gjatė kėtij 10 ditėshi merret vendimi pėr statuasin. Zotėria bėri amendamentet e ligjit tė Gjykatės sė Lartė dhe kėrkon pazare, por nuk ka pazare me ėndrėn tuaj, nuk ka pazare me integrimin e vendit” tha Berisha.

Kreu i qeverisė gjithashtu I bėri thirrje kreut tė opozitės tė mos shkelmojė ėndrrėn e tė gjithė shqiptarėve, atė europiane. “Mos shkelmo ėndrrėn e tė rinjve shqiptarė sepse kjo ėshtė ėndrra mė fisnike , ėndrra e tė gjithė shqiptarėve por veprimi yt qė bėn kėto ditė duke braktisur votimin e ligjeve ėshtė i shėmtuar, unik, veprimi qė njė shqiptar nuk mund t`ia lejoj vetes. Ēdo ditė protoston se pėrse flas me ju por unė dialogun pėr Europėn do ta kem me ju, do bėjmė ēdo gjė qė atė ėndrrėn mė tė bukur ta bėjmė realitet” tha Berisha.

Gjithashtu kryeministri Berisha theksoi se niveli dhe cilėsia e mėsimdhėnies mbetet prioritet pėr edukimin e brezave. "Sot pėr tė gjithė ju, komunitetin, ėshtė njė ngjarje e veēantė pasi keni ditėn e parė tė shkollės me njė infrastrukturė tė shkėlqyer, me pajisje nga mė modernet dhe ju garantoj qė qėndron me dinjitetet nė ēdo komunė. Ky gjimnaz ėshtė njė shprehje tjetėr e vizionit tonė pėr arsimin dhe edukimin e fėmijėve tanė. Ne jemi tė bindur se vendimtar pėr njė tė ardhme tė ndritur para sė gjithash ėshtė shkolla dhe shkollimi i fėmijėve tanė, niveli dhe cilėsia e tij” tha Berisha.

Mė tej kryeministri Berisha theksoi se gjatė kėtyre 6 viteve ėshtė bėrė i mundur ndėrtimi i 1300 shkollavė nė tė gjithė vendin si dhe janė rritur rrogat pėr arsimtarėt. "Ne kemi shpallur si kryefjalė tė programit tonė pėrpjekjen pėr njė shkollim modern tė fėmijėve tanė. Kjo pėrpjekje kaq qėnė mė tė kushtueshmet por ėshtė e vlefshme pėr ēdo ēmim qė mund tė paguhet. Pikėrisht se ne i besojme kėtij vizioni kemi ndėrtuar 1300 shkolla nė mbarė vendin” tha Berisha.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria