Shqipėria

Dosja e nepotizmit dhe klaneve tė Arben Imamit nė ministrinė e Mbrojtjes

Bota Sot | 04.10.2012 00:12
Dosja e nepotizmit dhe klaneve të Arben Imamit në ministrinë e Mbrojtjes

Ėshtė bėrė traditė nė historinė e qeverisė shqiptare qė emėrimet dhe shkarkimet tė bėhen kundėr ēdo ligji dhe rregulli kushtetues. Por Arben Imami duket se do tė jetė shembulli mė i pėrsosur i shkeljes sė ligjit nė kėtė qeveri. Ai sė bashku me shefin e Shtabit, Xhemal Gjunkshi kanė nisur me muaj rresht shkarkimet dhe emėrimet e reja nė ushtrinė shqiptare. Emėrimet dhe shkarkimet nga ky grup bėhen brenda ditės, shpesh dhe nėn presionin financiar, dhe janė skandaloze. Njė pjesė e tyre, qė tregojnė thelbin e shkatėrrimit tė ushtrisė shqiptare, i janė dėrguar gazetės Tema nga njė zyrtar i lartė i Ministrisė sė Mbrojtjes, tė cilin po e botojmė tė plotė.

Lėvizjet nepotike dhe hakmarrėse tė “Ēetės Imami”

Bardhyl Hoxha ka qenė komandant i Brigadės Logjistike. Ka pasur tė gjitha tenderėt, fondet dhe bazėn material tė ushtrisė. Ėshtė lėvizur nga detyra, i ėshtė dhėnė grada gjeneral me meritėn se ėshtė “dibran”, ėshtė emėruar komandanti i Akademisė, ku mėson gjithė tė rinjtė akademikė “artin dibran” tė drejtimit tė ushtrisė.

Bindjet e kėtij titullari kanė qenė nė fillim me PS-nė, por i shpėtoi reformės si “dibran” pėr ndryshim tė bindjeve politike me PD-nė.

Gjeneral Hoxha nė vazhdėn e hakmarrjeve tė tij largoi fillimisht nga puna vėllain e gjeneralit Abaz Lleshi dhe ky i fundit i largon gruan Hoxhės nga vendi i punės nė shenjė hakmarrje.

Pastaj largohet nga puna major Durim Islami, edhe pse ishte patriot i shefit tė shtabit dhe nuk e dėrgojnė nė Akademi, duke e votuar me minimumin e pikėve, ndėrsa shefat lart heshtėn pėr njė vendim tė tillė.

Shkėlzen Mėhilli dhe Pėllumb Cani janė ndėr tė besuarit kryesorė tė ministrit aktual, shefit tė shtabit Gjunkshi, gjeneral Hoxhės dhe tė tjerė, ku kėta tė dy janė pėrdorur dhe vazhdojnė tė kryesojnė nė lėvizjet jashtė, emėrimet, gradat, dietat etj, duke kryer nė mėnyrė tė mirėfilltė rolin e shėrbėtorėve tė bindur tė kupolės ushtarake tė shtetit shqiptar.

Pas shfaqjes nė media tė demontim-municioneve, shkarkohet nga detyra Mhilli duke e “ndėshkuar” me dėrgim pėr studime nė Akademinė Ushtarake nė kundėrshtim me tė gjitha ligjet dhe mė pas “rindėshkohet” dhe me fort duke u emėruar komandant i batalionit tė sigurisė.

Po ashtu Pėllumb Cani, krahu i djathtė i tė lartėve, menaxhon fuqishėm pėrfitimet e dala nga municionet, karburanti, emėrimet, gradat dhe sė fundmi dietat, ku luan fort mirė rolin e sekserit duke marrė 20% in pėr tu nxjerrė dietat e pamarra qė nga 2011 apo akoma mė keq kur abuzon me emrin e shefit tė shtabit pėr pėrfitime tė tjera duke cenuar integritetin e Gjunkshit si figurė ushtarake. Zotėrinjtė e lartpėrmendur, mashat e liderėve aktualė tė ushtrisė shqiptare, dhe pse vazhdojnė tė shkollohen nė Akademinė Ushtarake, ata nuk plotėsojnė kriteret e NATO-s.

Luan Shaba, pas shpėrthimit tė depove tė Tepelenės, i gjithė bronzi ėshtė shitur pėr interes tė Mėhillit dhe njerėzve tė tij lart. Sigurisht si i besuari i dėrguar nga lart, duke mos i mjaftuar Tepelena, pėrsėritet historia nė Pashaliman ku ai dhe shoferi i tij plagosen pasi po nxirrnin bronz nga predhat e minave detare, ku u vėrtetua nga ekspedita amerikane dhe mė pas u shkarkua nga Mediu. Sigurisht pasi u shkarkua, vendin e tij e zunė miqtė e tė dėrguarve nga lart pėr tė ruajtur sekretet. Mund tė pėrmendet nė kėtė rast se nė mungesė tė predhave, ku u nderua Topi si president, dhe nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat e ushtrisė, u pėrdorėn minat pasi predhat u ēuan pėr skrap si shumė armatime tjera.

Ndriēim Sollaku, i shkarkuar nė kohėn e ish-ministrit tė mbrojtjes Zhulali, pasi mbrojti interesat e tij, emėrohet nė ministri familjarisht, kuptohet pasi ndėrron bindjet politike, si komandant i misionit nė Bosnje dhe mė pas nė vend tė Canit pėr tė vazhduar pėrfitimet pėr interesat e tė lartpėrmendurve gjithmonė.

Nė ministrinė e Mbrojtjes dhe nė ushtrinė shqiptare lėvizjet nga pozicionet e punės dhe shkarkimet kanė qenė mė tė paligjshmet e ndodhura ndonjėherė. Tė gjithė personat e lartpėrmendur, si dhe Z.Nezir Marku, Ahmet Palluēi, Perikli Tiko etj, punojnė pėr tė lartpėrmendurit dhe pse nuk plotėsojnė kriteret e kohės sė qėndrimit nė ushtri dhe tė gradės dhe dalin nė lirim ushtarakė qė s’kanė plotėsuar kohėn e qėndrimit dhe kanė gjithashtu grada dhe merita nė ushtrinė shqiptare.

Vetėm nė ushtrinė shqiptare paaftėsia merr pozicione tė larta, flasin vetė lirimet dhe punėsimet e “periudhės sė shndritshme” tė vlerave tė ushtrisė shqiptare.

Gjunkshizmi harron dhe katolikėt nė emėrimet e reja dhe nė prioritetet e ushtarakėve, mesa duket ēorba e Turqisė dhe myslimanizmit i rri ende nė stomak e kundėrmon bindje antifetare duke qenė si kundėr ambasadės amerikane, Kėshillit Kombėtar tė Sigurisė dhe Sandėr Lleshit, pasi ai ėshtė shkolluar nė Amerikė dhe Gjermani.

Lihet pa punė Agron Zeqo, pasi nuk plotėson kriteret e Imamit, Gjunkshit dhe Hoxhės.

Dėrgohen nė Akademi tė Ushtrisė pa vendimin e komisionit, por me vendime familjare si njerėz tė besuar: Liza Kamberi, Lul Florini, Rudina Kadriu, Bardha Pali (Palluēi, Marku), Pėllumb Cani etj, persona tė cilėt janė tė lidhur ngushtė me trion Imam, Gjunksh dhe Hoxhė. Lėvizjet e personave tė pabindur ndaj shefave tė lartpėrmendur si: Riza Shiqiruka, Adem Halili, Durim Islami, Selim Troci, Xhevdet Zeneli etj, tė cilėt janė zėvendėsuar me tė nėnshtruarit e shefave sigurisht.

Nė vend tė Xhevdet Zenelit vihet ish-shefi i SHIU-t, Ylli Zylaj. Ylli Zylaj dihet dhe mediatikisht qė dha dorėheqjen pėr konflikt interesash dhe riemėrohet prapė pėr kontratė interesash dhe pse nė pozicion tjetėr.

Artan Meēe, ish-shefi i krimeve, shkarkohet si i pabindur ndaj shefave lart dhe plotėsohet me Zylajn, ky i fundit padyshim dibran.

Shkarkohet gjeneral Viktor Bėrdaj pėr mosplotėsim tė ekuacioneve tė interesat dhe zėvendėsohet kaladibranēe me Zyber Dushkun.

Shkarkohet gjeneral Agim Lala dhe zėvendėsohet me Bardhyl Hoxhėn.

Emėrohet jashtė kritereve komandant i forcave detare Qemal Shkurti, tė cilit shpresojmė qė pulėbardhat tė mos i sulmojnė shqiponjėn edhe pse ruhet nga lart.

Emėrohet komandant i forcave ajrore Dhori Spirollari, jashtė kritereve, i cili duke mos qenė pilot, si duket e ka parė qiellin nga toka.

Emėrohet Kreshnik Lusha, tropojan, drejtor i shtėpisė pushuese Jalė, nga ushtarak nė civil.

Mehmet Mehmeti, tropojan, drejtor nė qendrėn e shtėpisė sė pushimit, nga ushtarak nė civil.

Drejtor i MEICO emėrohet Granit Leka.

Shkarkohet Perikli Koliēi, dhe pse fiton proceset gjyqėsore, nuk fiton gjyqin dibran.

Elez Sakti nuk gradohet gjeneral sepse ėshtė jashtė frymės gjunkshiste.

Nė vend tė z.Ylli Zyla emėrohet menjėherė Ilir Balliu.

Ardian Demiri, ish shoqėrues i Imamit, emėrohet zv.drejtor i SHIU-t.

Nuk mund tė lihen pa pėrmendur dhe imamishtat, gjunkshistat dhe hoxhistat e tjerė si: Edvin Kulluri, Sekretar i Pėrgjithshėm, Armand Tartari, shef i financės, Nexhmedin Shehu, drejtori personelit, tė cilėt lehin e heshtin sa herė u shkelin bishtin nga lart.

Kunati i shokut Xhemal!

Kunati i shokut Xhemal emėrohet jashtė ēdo rregulli nga civil nė ushtarak nė repartin 4306. Mė pas nga ushtarak gradohet mė lart dhe dėrgohet nė misione nė Bosnje-Hercegovinė duke i shėrbyer besnikėrisht kunatit tė tij. Nusja e kunatit tė shokut Xhemal emėrohet infermiere nė brigadė logjistike dhe pas tre muajsh laborante nė Spitalin Ushtarak. Djali i vėllait tė shokut Xhemal “fton tė pimė” nė lokalin e vet tek 4306, pasi pesė repartet janė tė detyruar tė rrinė aty. Emėrohet mbesa e shokut Xhemal financiere. Nusja e shokut Xhemal ėshtė pjesė e minierave nė Burrel dhe nė Dibėr, ndėrsa kunati ka oxhaqe.

Pas reagimit tė fundit tė opozitės, tė besuarit e posaēėm bėjnė presione, lėvizje, shkarkime, shqyerje dokumentesh, shkrirje repartesh pėr tė fshehur vjedhje tė mėdha, tė vėrtetat e hidhura janė jo vetėm nė armatim dhe municion por edhe nė karburant, dieta, pjesė kėmbimi, gradime, misione jashtė, etj.

Janė shitur dhe blerė objekte si SHQUP-i, qendra e mobilizimit, punėtoria ushtarake, Rradhima dhe shumė pjesė tė tjera me vlerė dhe me dėm tė madh pėr ushtrinė shqiptare.

Fondet minimale nė blerjen e uniformave shkojnė deri nė 15 miliardė lekė dhe pse uniformat janė jashtė ēdo standardi evropian, sikur janė prodhuar nė bodrumet e Elbasanit dhe nė tė njėjtėn skuadėr nuk mund tė gjesh tė njėjtėn uniformė.

Shprehim ngushėllimet e mėdha pėr ekuipazhin e helikopterit tė dytė, i cili nuk arriti tė merrte pjesė nė organizimin e lartmadhėrisė pasi u dogj, megjithėse kishte kushtuar miliona euro dhe fatkeqėsisht avionėt e shitur prej aktrimit imamjan fluturojnė dhe sot qiellit tė Serbisė.

Komandant Mėhillit i duhet pėrkėdhelur herė pas here xhepi nė misionet qė bėhen jashtė me diku tek 2000 euro pėr tė gjithė pjesėtarėt e grupit misionar, nė tė kundėrt lista ndėrrohet disa herė tavolinave sipas qejfit tė shefave lart.

Misioni i fundit i Bosnjės e tregoi fare qartė efektivin e pesė ushtarakėve misionarė, ku tė gjithė janė njerėz tė shefit tė shtabit dhe tė Hoxhės, duke pėrfaqėsuar Shqipėrinė, dhe pse nuk pėrmbushin kriteret e misionit qė do kryejnė.

Biza 2012

Ndėr “sukseset” e mėdha tė qeverisė shqiptare, dhe sidomos tė ushtrisė, ishte dhe Biza 2012, ku nė stėrvitje me NATO-n dhe forca speciale ushtarake tė vendeve tjera tė BE, ishin dhe rreth 1000 ushtarė dhe ushtarakė tė ushtrisė tonė. Njė performancė e tillė e ushtrisė shqiptare tė kujtonte herė pas here largimin e ushtrisė gjermane pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore me makina tė shkatėrruara, qė dhe sot pas mė shumė se gjysmė shekulli makinat tona mbeten rrugėve duke prishur dhe qetėsinė publike. Ambientet lart ishin mrekulli si nė kohėt e partizanėve ku femrat dhe meshkujt laheshin nė liqen dhe ushqimi ishte i pajisur me fruta dhe gjithēka tjetėr vetėm ditėn kur erdhėn atashetė e vendeve tjera se ne jemi mėsuar tė hamė bukė thatė pėrditė e nė sytė tė mikut pėlcet tavolina. Stėrvitja u bė nė kėmbė, pasi me urdhėr nga lart nuk duhej tė shpenzohej gjithė karburanti se i duhej shefit tė shtabit pėr katėr makinat qė ka nė shtėpi e qė djali bredh rrugėve tė bllokut me makinat e tij ku shoku Berisha thotė qė do marrin makina me qira apo s’do kėtė makina si mė parė, mesa duket i paska katėrfishuar makinat e bindėsve tė tij.

Biza ishte njė fytyrė false e ushtrisė shqiptare, duke maskuar tė vėrtetėn e problemeve, paaftėsive nė grada, mbarėvajtjen pėrgatitore tė ushtrisė sonė qė mbetet ende e padenjė pėr pozicionin qė mban nė NATO.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria