Shqipėria

Ja si ka abuzuar Arben Imami me ēmimet e shitjes sė armatimeve

Bota Sot | 03.10.2012 21:29
Ja si ka abuzuar Arben Imami me çmimet e shitjes së armatimeve

Deputeti Braēe: Dua ta pyes pėr herė tė fundit ministrin e Mbrojtjes Imami, ku pėrfundojnė paratė e diferencave deri nė 40% nė ēmim, kaq tė hapura dhe kaq abuzive, si rishpėrndahen dhe kujt i paguhen?

Partia Socialiste ka vazhduar edhe sot tė denoncojė aferat e Ministrit tė Mbrojtjes, Arben Imami.

Deputeti Erion Braēe, i kujtoi nė fillim Imamit se ai ka deklaruar se ka vetėm njė kusht pėr shitjen e armėve: qė partnerėt tė mos jenė nė listėn e zezė tė OKB.

Por mė pas shkon e i shet armė njė serbi, qė ėshtė nė listėn e zezė tė OKB dhe qė pėr mė tepėr, financon fushatėn e njė radikali si Tomislav Nikoliē.

“Ndėrkohė mė herėt, tamam kėtė tregtar armėsh tė listuar nė tė zezė e kanė pritur nė Shqipėri, e kanė shoqėruar nė njė vizitė njohėse me armatimin dhe municionin e ushtrisė shqiptare nė depot mė tė mėdha nė vend, midis tė cilave edhe pranė Poliēanit, qė u pėrmend nė deklaratėn e Ministrisė sė Mbrojtjes,” tha Braēe.

Deputeti socialist sėrish kėrkoi dorėheqjen e ministrit Imami, duke thėnė se ai jo vetėm u ka dhėnė monopolin e shitjes sė armėve kompanive serbe, por edhe ka bėrė korrupsion me ēmimet e shitjes sė municioneve.

Pikėrisht kėtu ėshtė ndalur mė gjatė Braēe, duke dokumentuar diferencat nė ēmim.

“Shitjet e Ministrisė sė Mbrojtjes janė adresuar vetėm nė dy kompani, pėrsa i pėrket eksplozivit dhe tritolit, MDI dhe UNIMESCO. Por ēmimet me tė cilat ėshtė shitur tritoli janė tėrėsisht tė ndryshme. Vetė MDI, ministria e Mbrojtjes njėherė ja shet me 305 dollarė pėr ton dhe herėn tjetėr me 400 dollarė pėr ton. Ndėrkohė qė i shet MDI me 400 dollarė pėr ton, I shet UNIMESCO, kompanisė tjetėr me origjinė tjetėr serbe, 750 ton me 370 dollarė pėr ton. Veēanėrisht ata qė banojnė nė Poliēan duhet ta kenė vėmendjen sesi shitet armatimi dhe municioni,” tha Braēe.

“Pėr ekzogjenin. Shitjet e Ministrisė sė Mbrojtjes janė nga disa burime, kėtė herė duke pėrfshirė dhe uzinėn e lėndėve plasėse tė Mjekėsit por pėrsėri adresohen tek MDI dhe njė Uzinė prodhimi makinash nė Ēeki. Ministria e Mbrojtjes ia shet ekzogjenin MDI me ēmime qė variojnė nga 1000 deri ne 1500 dollarė pėr ton, por uzinės ēeke ja shet vetėm pėr 500 dollarė pėr ton. Shihni ēfarė diferencash ka nė ēmime. E gjitha ėshtė dėm ekonomik nė disa qindra mijė euro pėr buxhetin e shtetit dhe pėrfitime tė mėdha pėr klientėt e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė Arben Imamit,” vijoi Braēe.

“Vijmė tek njė produkt tjetėr qė administrohet nga Ministria e Mbrojtjes, pėr mortajat 60mm. Shitjet e Ministrisė se Mbrojtjes janė adresuar nė disa kompani, nder tė cilat MDI ka pjesėn e luanit dhe favoret nė ēmime. Ministria e Mbrojtjes i shet kompanisė AR Global pėr llogari tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Veteranėve nė Burkina Faso, mortaja 60mm me ēmim 200 dollarė pėr copė. Por ministria e Mbrojtjes – MDI-sė, tė njėjtin produkt, pa mortaja dhe e shet pėr 180 dollarė pėr copė po pėr tė njėjtin produkt.

Pėr mortajat 82 mm. Ministria e Mbrojtjes i shet AR Global mortaja 82mm me ēmim 300 dollarė pėr copė; Po Ministria e Mbrojtjes shet NF Belize mortaja 82 mm me ēmim 300 dollarė pėr copė. Por ministria e Mbrojtjes i shet MDI mortaja 82 mm vetėm 230 dollarė pėr copė, duke e favorizuar nė ēmim.

Pėr mortaja 120 mm. Ministria e Mbrojtjes i shet AR Global mortaja 120mm me ēmim 500 dollarė pėr copė; Ministria e Mbrojtjes i shet edhe kompanisė NF Belize mortaja 120mm me ēmim 500 dollarė pėr copė. Por po Ministria e Mbrojtjes i shet MDI mortaja 120mm me ēmim 320 dollarė pėr copė.”comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria